От началото на месеца в Dance Station Bulgaria започна проектът „Ловци на хвърчила“. Той създава програма за танцово обучение на деца от бежански семейства, целяща културна интеграция и запознаване със света на танцовото изкуство.
„Ловци на хвърчила“ е проект, създаден с много желание и надежда. Екипът по проекта си поставя задачата да създаде свят за публиките и едновременно за обучаемите, в който културните граници и несигурност отстъпват пред досега с изкуство и позволяват на участниците да преоткриват средата, в която живеят чрез света на танца и случващото се в столицата.
Танцовата обучителна програма се провежда в период от десет седмици (от началото на месец юни до края на юли месец). Децата част от обучението ще имат възможност да се запознаят с четири основни танцови стила: латино и бални танци; джаз и съвременен танц; хип-хоп и български фолклор.
Преподаватели в програмата са професионални танцьори и хореографи с дългогодишен опит и педагогическа квалификация в работата с деца, част от екипа на танцово училище Dance Station Bulgaria. Ралица Мерджанова и Ана Дончева – идея и реализация.
В края на програмата децата ще имат възможност за демонстрация на сцена на наученото в процеса на обучение (колаборация между професионални танцови артисти и децата, част от програмата).
Повече за идеята и целта на проекта разказва в "Нашият ден" един от организаторите и преподавател Ралица Мерджанова.
Чуйте в звуковия файл.
Проектът се реализира в партньорство със Съвета на жените бежанки в България и с подкрепата на Столична община - Столична програма "Култура" 2021.
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
"Сега ми трябва глътка светлина" – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла . Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg