От началото на месеца в Dance Station Bulgaria започна проектът „Ловци на хвърчила“. Той създава програма за танцово обучение на деца от бежански семейства, целяща културна интеграция и запознаване със света на танцовото изкуство.
„Ловци на хвърчила“ е проект, създаден с много желание и надежда. Екипът по проекта си поставя задачата да създаде свят за публиките и едновременно за обучаемите, в който културните граници и несигурност отстъпват пред досега с изкуство и позволяват на участниците да преоткриват средата, в която живеят чрез света на танца и случващото се в столицата.
Танцовата обучителна програма се провежда в период от десет седмици (от началото на месец юни до края на юли месец). Децата част от обучението ще имат възможност да се запознаят с четири основни танцови стила: латино и бални танци; джаз и съвременен танц; хип-хоп и български фолклор.
Преподаватели в програмата са професионални танцьори и хореографи с дългогодишен опит и педагогическа квалификация в работата с деца, част от екипа на танцово училище Dance Station Bulgaria. Ралица Мерджанова и Ана Дончева – идея и реализация.
В края на програмата децата ще имат възможност за демонстрация на сцена на наученото в процеса на обучение (колаборация между професионални танцови артисти и децата, част от програмата).
Повече за идеята и целта на проекта разказва в "Нашият ден" един от организаторите и преподавател Ралица Мерджанова.
Чуйте в звуковия файл.
Проектът се реализира в партньорство със Съвета на жените бежанки в България и с подкрепата на Столична община - Столична програма "Култура" 2021.
Създадени през последната година, картините на Веселин Начев припомнят важни филми на световноизвестни режисьори като Микеланджело Антониони, Виторио и Паоло Тавиани, Лукино Висконти, Нагиса Ошима, Ален Рене, Мартин Скорсезе, Клод Соте, Гаспар Ное, Бернардо Бертолучи и Алфред Хичкок. Целта обаче е отвъд просто напомнянето за филмите, а..
Този въпрос и отговорът му са в основата на експеримента на режисьора Марий Росен и формата "Текстът говори на Автора". Вече трета година и авторът, и екипът на представленията, и публиката участват в него с интерес. Тази вечер (22 май) от 19 часа в галерия "Прегърни ме" ще се състои срещата на писателката Яна Борисова с един от разказите в..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . В 11:00 ч. читалните на НИБКМ се изпълниха с участници във второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския..
На 22 май 2025 г. (четвъртък), от 17:00 ч., Регионалният исторически музей – Враца ще представи първия том на сборника "Известия на Регионалния исторически музей – Враца". Събитието ще отбележи едно ново начало в дългогодишната традиция на научни публикации, свързани с културно-историческото наследство на Северозападна България. Сборникът е..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука ". Изложбата представлява вълнуващо пътуване в света на звездите – от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта. Събитието събира под един покрив културно и научно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg