Главен герой в "Нашият ден" е актрисата Гергана Стоянова.
Планирането – на чаша чай
"Всичко си планирам и се чувствам много добре и много спокойна. Празнувам, планирайки, задължително с чаша черен чай в ръка.
Балчик и хоровата музика
"Спечели ме завинаги Балчик, спечели ме завинаги и хоровата музика. Имах честта и привилегията да бъда водещ на Десетото разширено издание на Международния хоров фестивал "Черноморски звуци". Когато се срещнах с емоцията на хората на сцената, имах чувството, че съм се хвърлила в бурно море. Атмосферата е невероятна и е друго усещането да си на открита балчишка сцена.
От 25 години водя различни събития в страната, винаги с удоволствие се срещам с хората из цялата страна. Виждам един страхотно запазен дух, пламъчето си гори, виждам грамотни хора и съм щастлива, и винаги се радвам, когато попадна на завладяващ и грамотно написан сценарий, впечатлявам се от жара и ентусиазма, с който тези хора работят.
Пандемията
"На мен ми хареса. Първо, изкарах Covid в края на годината, но, тъй като имам да върша много неща извън работа (шия, опитвам се да рисувам... събирам книги), винаги имам един Бележник на вдъхновението... записвам си неща, които ме вдъхновяват, за по-късно. Любопитна личност съм, на това уча и децата си.
Четенето и изграждането на личността
"Четенето е изключително важно за интелекта, за това да се научиш да говориш правилно, да използваш повече от 300 думи в ежедневието си. Казвам на децата си, че е много секси да си умен! Те са в такава възраст, в която трябва да впечатляват противоположния пол. Много е секси умът ти да е като бръснач и да имаш интелигентно чувство за хумор.
Много е важно да помним, че в началото бе словото, а не златото."
За наградите и оценката на колегите, за дублажа, театъра, киното и другите предизвикателства – чуйте разговора с Гергана Стоянова в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Гергана Стоянова.
Родена е на 28 февруари 1972 г. През 1989 г. завършва СУ „Кирил и Методий“ в Бургас и специализира моден текстил в град Карнобат. През 1994 г. завършва ВИТИЗ със специалност Актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Илия Добрев.
Играе в Драматичния театър в Перник (1992-1994), Драматичния театър в Пазарджик (1994-1997), Театър "Барбуков" (1997-1998) и "Сълза и смях" в София (1998-2000). От 1993 до 1994 г. е водеща на предаването „Знаете ли български?“. От 1996 до 1997 г. води предаването „Свят за двама“, после и „Природата в нас“ през периода (1997-1998), а през 1998 г. води и „Чудото с българина“. През 2000 г. създава предаването „Иначе“ за bTV, което води до 2006 г. През 2007 г. е един от репортерите във втория сезон на реалити шоуто Сървайвър БГ.
От 2007 г. Стоянова е управител на продуцентската къща „Иначе“, а също продуцира музикални и рекламни видеоклипове, документални филми, радиоклипове и различни филмови и телевизионни проекти. Занимава се с организацията на ПР и имиджови събития за известни компании. От 2007 до 2010 г. е сценарист на предаването „Огледала“ по bTV, а след преминаването му към PRO.BG през 2009 г. е негова водеща. Сценарист е на реалити шоу програми и корпоративни събития.
Пише сценарии за „Клуб Лукс“ по TV2 и Music Idol за bTV. Стоянова има роли в 27 филма за БНТ. През 2012 г. е водеща на предаването „Малки истории“ по БНТ. През 2012 и 2013 г. води собствена рубрика за светски новини в предаването „Денят отблизо с Мария“ по БНТ. От 23 септември 2013 г. до 7 март 2014 г. е водеща на предаването „Усещане за жена“ по TV7, но напуска за да се занимава с работата си в Министерството на културата. През 2019 г. придобива популярност с ролята си на д-р Поли Грънчарова в медицинския сериал „Откраднат живот“.
През 2021 г. играе в първата българска пиеса за дублажа „Гласове под наем“ в театър „Криле“, където си партнира със Симеон Владов, Виктор Танев и Симона Трайкова, с драматург и режисьор Христо Ботев.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg