Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климат

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сядали ли сте в автомобил, в който дълго е влизала топлина чрез слънчевите лъчи, но не е имала възможност да излезе от там? Топличко е, нали? Ето това се случва с планета Земя в момента. Слънчевите лъчи идват до Земята, затоплят я, но заради парниковите газове – не могат да се върнат обратно в космоса. И остават на нашата любима планета, за да я затоплят все повече. Проблемите от това са множество и са свързани. Засушавания, но и бури, наводнения и цунамита. Изчезване на животински и растителни видове. Но най-вече, проблеми за хората – здравни, социални, миграционни, политически, екзистенциални.

Това издание на “Гласът на времето” е посветено на климата и климатичните проблеми. Формалният повод за него е излизането на български на книгата на Бил Гейтс “Как да избегнем климатично бедствие. Решенията, с които разполагаме и научните открия, от които се нуждаем”.

В интересната дискусия участват Апостол Дянков от Световния фонд за природата – WWF, Стефан Димитров от AirSofia.Info, Магдалена Малеева от “Горичка” и Антоанета Йотова, експерт по политики и проекти за околната среда. Водещ е Даниел Ненчев.

Основният въпрос, който се обсъжда, е – ще променим ли принципите, по които се придвижваме, отглеждаме храната си, строим и добиваме енергия – за да запазим живота на планетата. Също – какво правим в България по въпроса.

Според Стефан Димитров икономическият растеж в момента прилича на болестта рак и имаме нужда от устойчивост и индивидуално осъзнаване.

Апостол Дянков поставя акцент на нуждата от социални иновации и качествени решения в енергетиката.

Маги Малеева посочва важни идеи като залесяването, спирането на вредните газове на изхода им, електрификацията на транспорта и градските градини.

Чуйте предаването от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09