Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Спас Киричев: Скулптурата винаги е била моя мечта

Спас Киричев
Снимка: Фейсбук, личен профил

Предизвикателството да изваеш някои от най-великите личности в историята и да запечаташ образа на геройството в монументалното изкуство.

Можем ли да заличим миналото, ако заличим паметниците от него?

Спас Киричев е български скулптор с дългогодишен опит в монументалната скулптора и малката пластика.

Роден е 1959 г. в Пазарджик. 1988 г. – Завършва Художествената академия в гр. София специалност “скулптура” при проф. Борис Гондов. Член на СБХ. Получава награда за скулптура в ОХИ “Благоевград”. Награда на Община Пазарджик 2001г. Участва в изложба в гр. Бургведел – Германия.

Спас Киричев е главен герой в “Нашият ден“

“Живея в ателието си, в момента съм в него и очаквам да започна работния си ден. Първо си представям какво трябва да правя през деня. Като във всяка една работилница и тук има почистване, програма и т.н."

Завършва скулптура

Паметник на Константин Фотинов, открит на 11 май 2015 в гр. Самоков.
Паметник на Константин Фотинов, открит на 11 май 2015 в гр. Самоков.

Животът ми беше свързан преди всичко с една такава традиция за кандидат-студентството. Имах 4-годишен кандидатстудентски период. В онези времена влизането в Художествената академия беше много голям проблем. Имаше много голям наплив и голяма конкуренция.

Поп Груйо Бански
Поп Груйо Бански
Това, което съм научил като кандидат-студент през тези 4 години, ми е помогнало много в моето развитие. Моята мечта винаги е била да се занимавам със скулптура и се радвам, че се осъществи.

Дядо ми, на когото съм кръстен, имаше такива наклонности. Обичаше да прави огромни фигури от сняг."

Преди да извае образ

"Преди всичко да се запознавам с историята. Когато направих първия си монументален обект на „Св. Св. Кирил и Методий“ в Пазарджик се наложи доста да прочета, въпреки че нашето поколение е доста образовано, казвам го без ирония.

Научих много факти за братята Кирил и Методий, които преди това проста са ми минавали покрай ушите. Благодарен съм именно за това, че научавам фактите за всеки един обект, който трябва да направя.

Чуйте Спас Киричев в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отзвук от Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово

Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност.  Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..

публикувано на 10.04.25 в 13:05
Йоанна Елми

Във време на несигурност – духовна и материална – хората търсят изкупителна жертва

Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети".   Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..

обновено на 10.04.25 в 12:23

Петият семинар "Литература и право" разглежда ролята на свидетелската позиция

Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова.  Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..

публикувано на 10.04.25 в 12:15

Представяне на книгата "Царска България (1879–1946)" в Дряново

Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..

публикувано на 10.04.25 в 12:02

Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва с концерт 45 години от създаването

Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч.  Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..

публикувано на 10.04.25 в 11:48