Стрелча е едно от онези китни български градчета, които посетиш ли един път – винаги ти се иска отново да се върнеш там, поне за малко. Китно, защото е разположено сред живописна природа, заобиколено от красиви хълмове в подножието на Същинска Средна гора, на територия богата с археологически паметници...Китно, защото всяко лято ароматът на рози и лавандула изпълва въздуха в града и околностите, защото и тук тези ароматни растения се отглеждат върху обширни площи.
Градът е известен и със своите три минерални извора с лековита вода, а също и с още много интересни обекти. Тракийският култов комплекс „Хероон“ – „Жаба могила“ е от времето на народа на „бесите“ – V в. пр. н.е. Разкрити са гробница-мавзолей и светилище-храм. В гробницата, която е двукамерна, са открити части от колесница, три конски скелета с амуниции и 9 обърнати с дъната нагоре глинени съда. На северозапад от гробницата е светилището. А на север и североизток от Стрелча се издигат „части от замъци и кули“ – уникални скални образувания, които се забелязват отдалече и целогодишно привличат любителите на природата.В местността „Галата“ може да се видят високите защитни стени и други части, съхранили се през вековете, от крепостта „Стрелчанско кале“. От IX до XV в. крепостта е вдъхвала респект на натрапниците и е осигурявала защита на местното население.
Интересни са къщите, изградени в автентичен възрожденски стил и много още природни и археологически обекти. Но град Стрелча се гордее и със своя Исторически музей. За забележителностите на града и богатствата на музея, в предаването разказва Николета Петкова, директор на ИМ-Стрелча.
Тя е получила своята бакалавърска степен „Културология“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Специализирала е и в Италия. Магистърската ѝ степен е „Културен туризъм и културно проектиране“, Предстои ѝ защита като редовен докторант в ЮЗУ „Неофит Рилски“, направление „История и теория на културата – Древни култури“. Николета Петкова има подчертан интерес към древните култури, митологията, нематериалното културно наследство... Има повече от 30 научни публикации и участия в научни форуми в България, Италия, Чехия, Румъния и др. Научните ѝ изследвания са съсредоточени предимно към историческото и културно минало на град Стрелча.
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg