Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически музей-Стрелча – музеят в малкия град

4
Николета Петкова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Стрелча е едно от онези китни български градчета, които посетиш ли един път – винаги ти се иска отново да се върнеш там, поне за малко. Китно, защото е разположено сред живописна природа, заобиколено от красиви хълмове в подножието на Същинска Средна гора, на територия богата с археологически паметници...Китно, защото всяко лято ароматът на рози и лавандула изпълва въздуха в града и околностите, защото и тук тези ароматни растения се отглеждат върху обширни площи.

Исторически музей - СтрелчаГрадът е известен и със своите три минерални извора с лековита вода, а също и с още много интересни обекти. Тракийският култов комплекс „Хероон“ – „Жаба могила“ е от времето на народа на „бесите“ – V в. пр. н.е. Разкрити са гробница-мавзолей и светилище-храм. В гробницата, която е двукамерна, са открити части от колесница, три конски скелета с амуниции и 9 обърнати с дъната нагоре глинени съда. На северозапад от гробницата е светилището. А на север и североизток от Стрелча се издигат „части от замъци и кули“ – уникални скални образувания, които се забелязват отдалече и целогодишно привличат любителите на природата.

В местността „Галата“ може да се видят високите защитни стени и други части, съхранили се през вековете, от крепостта „Стрелчанско кале“. От IX до XV в. крепостта е вдъхвала респект на натрапниците и е осигурявала защита на местното население.

Интересни са къщите, изградени в автентичен възрожденски стил и много още природни и археологически обекти. Но град Стрелча се гордее и със своя Исторически музей. За забележителностите на града и богатствата на музея, в предаването разказва Николета Петкова, директор на ИМ-Стрелча.

Тя е получила своята бакалавърска степен „Културология“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Специализирала е и в Италия. Магистърската ѝ степен е „Културен туризъм и културно проектиране“, Предстои ѝ защита като редовен докторант в ЮЗУ „Неофит Рилски“, направление „История и теория на културата – Древни култури“. Николета Петкова има подчертан интерес към древните култури, митологията, нематериалното културно наследство... Има повече от 30 научни публикации и участия в научни форуми в България, Италия, Чехия, Румъния и др. Научните ѝ изследвания са съсредоточени предимно към историческото и културно минало на град Стрелча.

Акротерий с Горгона Медуза

Снимките са предоставени от Историческия музей-Стрелча


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05