„Блаженият“ е филм, който разказва за опита на човек да остане чист и да запази неопетнена душата си. Той говори за това как трябва да се сражаваме за живота си и да заслужим Божието погалване. Историята на Боби „Блаженият“ е от онези, които провокират размисъл. Тя е полет към миналото и настоящето и към вечните човешки страсти, падения и добродетели, които съпътстват краткото ни битие.
Макар бомбардировките над София през 1944 година да са погубили разсъдъка му, младият мъж не се отказва от стремежа си да опази най-ценното, което притежава – своята душа. Животът му го среща с бъдещия президент на САЩ – Джон Кенеди, с едно необходимо лекарство и с непорочната любов, за която всеки копнее, и това го променя завинаги.
Сценаристите, изградили пътя на Боби към трудно достижимото блаженство, са Емил Андреев и Боряна Милушева-Дукова. Режисьор на филма е Станимир Трифонов, според когото „колкото по-простичко е разказана една история, толкова по-ефикасно е въздействието ѝ върху зрителя“. Като „под „въздействие върху зрителя“ в случая трябва да разбираме не облъчваници и пропагадни обработки, а как да предадеш посланието си на другите“, каза режисьорът в „Артефир“.
Филмът му беше представен за първи път на тазгодишното 25-о издание на „София филм фест“. Преди дни беше прожектиран и в памет на Лорина Камбурова. Тя и Александър Тонев, който влиза в ролята на Боби, са имената, които Станимир Трифонов иска да наложи в родното ни кино. Нещо, което той винаги цели със своите филми – да представи новите и талантливи актьорски лица.
Режисьорът споделя, че работата с Лорина Камбурова е един от най-светлите му спомени в професионалния му живот.
„Говоря за изключително дарование актьорско, говоря за изключителен човек, изключителен характер. Това е, както се разбира според световните стандарти, дебютът на Лорина в голямото кино. В главна роля.“
По „Блаженият“ е работено в рамките на пет години и според Трифонов това си личи на места. Смята обаче, че в крайна сметка посланието на филма достига до зрителите. За това говорят самите те по време на прожекциите.
На есен се очаква филмът да тръгне по кината, а и в ефира на БНТ.
Още за сюжета на „Блаженият“, за идеята българското кино да се доближи до „скока на Стефка Костадинова“ и за начина, по който зрителят може да бъде ангажиран – чуйте в звуковия файл.
Във филма участват още Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов и Любен Чаталов. Продуцент е Пламен Йорданов, оператор – Кирил Проданов, а музиката е дело на Георги Стрезов.
Откри се изложба на Станимир Желев. В нея художникът представя живописни творби. Поводът за експозицията е 60-годишнината на твореца. Кураторът на експозицията Филип Зидаров коментира в "Артефир", че авторът се занимава с вътрешното, със себеизследването, със самопознанието чрез изкуството. Ценното в работите на Желев, че те нито задават въпроси,..
Хип-хоп фенове, пригответе се! Голямата зала на столичния клуб Mixtape 5 ще се превърне в епицентър на черните ритми този петък, 31 януари. 11 години след първия си десант в България, Dope D.O.D. – Duo Оf Darkness, се завръщат с бомбения си саунд . Нищо не е толкова съвършено, колкото идеята да се държиш за полата на традицията, но и да я..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън. Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен Гергана Гълъбова споделя, че..
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg