Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви щети нанесе на физиката на децата обучението в електронна среда

Снимка: БГНЕС

Каква е необходимостта от физическо натоварване, слънце и отдих за малки и големи? Какви са последствията при подрастващите след дългия престой вкъщи?

Месец юни е обявен за месец на сколиозата на правилната стойка и проблемите, които причинява неправилната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Петров, кинезитерапевт, водещ терапевт в Център за корекция на сколиозата и други деформации на гръбначния стълб.

“За никого не е тайна, че днес голяма част от децата са със занижена двигателна активност и затварянето вкъщи на стол пред компютъра може да обостри тези проблеми.

Тъй като присъствието в училище е свързано с немалко активности – като ходене, смяна на транспорт и игри в междучасието. Децата бяха ограничени от тези минимални физически натоварвания.

Определено при децата, с които работим в Сколио Център, имаше осезаемо влошаване на общото физическо състояние и задълбочаване на проблема със сколиозата.

Определено се забелязва промяна в стойката на децата. Родителите все по-често се обръщат към нас като към двигателни специалисти за съвети и помощ."


Идиопатична сколиоза

"Сколиозата е сложен процес на деформация на гръбначния стълб. Определено идиопатичната сколиоза е най-честно срещаната от видовете сколиози."

Превенция и държавна политика

"Проблемът придобива гласност. За съжаление ще му се обръща все повече внимание, предвид наблюдаваната тенденция за недобро физическо развитие на голяма част от децата.

Темата е достатъчно сериозна, тъй като двигателното развитие и физическото здраве е свързано с общото здраве на човека."

Чуйте Петър Петров в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51