Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви щети нанесе на физиката на децата обучението в електронна среда

Снимка: БГНЕС

Каква е необходимостта от физическо натоварване, слънце и отдих за малки и големи? Какви са последствията при подрастващите след дългия престой вкъщи?

Месец юни е обявен за месец на сколиозата на правилната стойка и проблемите, които причинява неправилната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Петров, кинезитерапевт, водещ терапевт в Център за корекция на сколиозата и други деформации на гръбначния стълб.

“За никого не е тайна, че днес голяма част от децата са със занижена двигателна активност и затварянето вкъщи на стол пред компютъра може да обостри тези проблеми.

Тъй като присъствието в училище е свързано с немалко активности – като ходене, смяна на транспорт и игри в междучасието. Децата бяха ограничени от тези минимални физически натоварвания.

Определено при децата, с които работим в Сколио Център, имаше осезаемо влошаване на общото физическо състояние и задълбочаване на проблема със сколиозата.

Определено се забелязва промяна в стойката на децата. Родителите все по-често се обръщат към нас като към двигателни специалисти за съвети и помощ."


Идиопатична сколиоза

"Сколиозата е сложен процес на деформация на гръбначния стълб. Определено идиопатичната сколиоза е най-честно срещаната от видовете сколиози."

Превенция и държавна политика

"Проблемът придобива гласност. За съжаление ще му се обръща все повече внимание, предвид наблюдаваната тенденция за недобро физическо развитие на голяма част от децата.

Темата е достатъчно сериозна, тъй като двигателното развитие и физическото здраве е свързано с общото здраве на човека."

Чуйте Петър Петров в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14