Наскоро психоложка в училище в малко българско градче сподели, че никой не стъпва в кабинета ѝ – нито родители, нито деца. Даже децата казвали: „Да не съм луд, че да идвам при Вас“. За такова отношение имат принос и някои учители, които често използват фигурата на психолога като плашило и не си дават сметка колко вреден за децата е този техен подход.
Но не са само някои учители – широки слоеве от обществото живеят в една предпсихологическа култура, където светът на психичното не съществува или поне не ги засяга. Разбира се, паралелно с тази култура съществува и един друг, по-тънък тренд – той включва млади хора, които спазват хранителни режими, пазаруват само в хартиени торби и си разменят контакти на психолозите си със същата лекота, с която си дават и телефоните на козметика и маникюриста.Такива пък хора не смеят дори да си планират ваканцията без консултация с доверения си личен психолог.
Пандемията до някаква степен понамести тези крайно полюсни представи за психолога и областта на психичното – стана по-ясно отпреди, че всички носим души и че това понякога боли, но и че не бива да се подиграваме със собствената си уязвимост на човешки същества, като я поставяме в един семантичен ред с маникюра, фитнеса и епилацията.
Петя Глътникова е психолог в Гимназията за преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“ в Стара Загора, един от участниците в кампанията на омбудсмана за психологически консултации на деца. Тя апелира към родители и деца да не се притесняват и да търсят помощ, когато е необходимо, но преди това акцентира върху важните лишения, които преживяха децата ни по време на пандемията и разказа за мерките, които се предприемат в училището и града ѝ за тяхното компенсиране.
Чуйте повече в звуковия файл.
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg