Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соаре с Багряна пренася публиката в културния елит на 20-те

Снимка: projectlab.bg

Класическа музика, но и стари градски песни, преводи и произведения от писатели и поети, които придават европейски дух на стара София и нейните културни кътчета, изпълнение с много радост и танци, и споменът за една гранд-дама, която озарява този пейзаж с изумителния си, зрял и завладяващ до съвършенство поетичен талант. В тази атмосфера, досущ като от началото на XX век, Искра Ангелова ще потопи публиката тази вечер (17 юни) от 19 часа в онази потайна част на столицата, която не спира да напомня за виенските си архитекти и техните внушителни сгради, ще звучи поезията на Елисавета Багряна.

В новото и модерно лофт пространство за изкуство и срещи Project Lab, което се е приютило в близост до Лъвов мост, домакинята и нейните гостенки – актрисите Жорета Николова и Снежина Петрова, ще четат Багряна, както не е била четена досега. Може би само в първото издание на представлението „Соаре с Багряна“. В него и сега голямата поетеса ще бъде разказана със стихове, музика и откъси от нейни писма и дневници.

30 години след смъртта на гранд дамата на българската поезия в нейна чест ще свири и един квартет, който непрекъснато сменя името си, но не и състава си – Цветелина Найденова, Венелин Пиперов, Явор Гайдов и Джереми Мартин. Последният е англичанин, който живее във врачанско село, свири в Духовия оркестър на Враца и с голямо желание се впуска в това пътуване във времето.

Соарето е именно това – пренасяне в друга епоха. Всеки, който стане част от поетично-музикалното четене тази вечер, е предизвикан да се пренесе в 20-те години на миналия век. Това включва и дрехите, с които ще бъде облечен – немного високи кожени обувки с каишка, за да танцува с тях чарлстон, скъсени рокли, които често са с разголени деколтета, перли, двайсетарски костюми и прически с лимби или свободно бухнали коси. Включва и паролата, с която ще бъде посрещнат. Тя е за тайната среща на публиката – точно на Лъвов мост, с начален час 18.30 и с отговор на въпроса „Защо лъвовете са без езици?“.

Причината за соарето е, че хората имат нужда да слушат Багряна, смята Искра Ангелова:

„Тя е била номинирана два пъти за „Нобел“, тя е наистина гигантска. Тя е нашата Емили Дикинсън, нашата Силвия Плат. Тя е огромно, огромно перо.“

Още за соарето, в което участие, макар и от дистанция, ще вземат и съвременните ни поетеси Мария Донева и Камелия Кондова, за недооценената Багряна, цензурата и страха от поетите – чуйте от Искра Ангелова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50