Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един художник в дивото

4
Снимка: личен архив

Крум Балджийски, по известен като KROM BAGELSKY, е роден в Ихтиман. Завършил е „Дърворезба“ в НГПИ „Тревненска школа“ и „Скулптура“ във ВТУ, живее повече от 10 години в Лондон. Последната година и половина прекарва изолацията заради Covid-19 в България. Това му дава възможност да работи по няколко проекта.

Първият – „Пръстени на времето“ – представлява действително отвиване на 45-метров фабричен комин от бетон (400 квадратни метра), спонсориран е от собственика на фабриката, Владимир Лафчийски, и се състои от 5 пръстена, представящи визуална историческа интерпретация на културният прогрес на народите, живели през вековете по нашите земи. 

Първият – „Палеолит“ – е вече готов и за него е следвал съветите на палеонтолозите, работещи в пещерата Бачо Киро, и е много благодарен на катерачите Венци Панев и Антон Дамянов, които са го научили да се катери с въжета. 

В момента работи по втория – „Култура Варна“, а до края на 2022 година се очаква и останалите три – „Траки“, “Средновековие“ и „Възраждане“ – да бъдат завършени.

Другият проект, по който работи, се нарича „Стенописи в дивото“, а локациите са различни – запуснати сгради и градски райони, които, заедно с художници от различни държави, дошли тук по негова покана, обживява и превръща в „галерия на открито“, за да могат повече хора да имат досег до стойностно изкуство. Амбицията на Крум Багелски е този проект да излезе извън границите на България и да се случва в различни европейски градове.

Повече за проектите, трудното начало като творец в Лондон, египетския му учител Назир Тамбули и лондонската ъндърграунд сцена, чуйте в звуковия файл.

Снимки – Крум Багелски, личен архив, ФБ профил 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

През юли лятото се развихря

В редакция "Хумор и сатира" обичаме лятото не по-малко, отколкото обичаме есента, зимата и пролетта. В първата неделя от истинското лято веднага след новините в 18 часа можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Антон Радичев и Пламен Сираков и писателя Мирон Иванов, които са..

публикувано на 05.07.24 в 18:10

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Голямата загуба Загубих си джоба – Нали съм щастливец. А вътре богатства за цял милион: От чужд геврек дупка, Перчем от плешивец… И въздух, и въздух от спукан балон! Поет от национално значение Янаки Петров (Чичо Чичопей) Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на..

публикувано на 05.07.24 в 16:27

Група "Сигнал" с уникален спектакъл на варненска сцена

Жителите и гостите на Варна ще бъдат свидетели на  уникален музикален спектакъл на 8 юли . За първи път морската ни столица ще посрещне обичаната рок група " Сигнал", която ще се изяви съвместно с 30 музиканти от симфоничен оркестър . Шоуто, озаглавено "СИГНАЛ Symphonic", е първият такъв проект в историята на групата и обещава незабравимо изживяване за..

публикувано на 05.07.24 в 13:28

Д-р Ема Константинова: От мечтите за изкуство до преподаването на филмово продуцентство

Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със..

публикувано на 05.07.24 в 11:23