Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Любовен еликсир“ на Доницети за юбилея на НМА „Проф. Панчо Владигеров“

Снимка: @AcademyofMusicBulgariaOfficial

След грандиозния концерт на 22 май, с който бяха открити Софийските музикални седмици, посветен на 100-годишнината на академията, продължават различните концерти и събития. Изложбата все още може да бъде видяна във фоайетата на зала „България“. 

Друго събитие, върху което беше акцентирано, е постановката на операта „Любовен еликсир“ на Доницети. Тя ще се състои на 25 юни от 19 часа и на 26 юни от 16 ч. в Държавния музикален театър в София. Режисьор е Огнян Драганов, диригент Ивайло Кринчев, а след провеждането на академичните прослушвания са избрани и солистите. Има два състава – влюбените Адина и Неморино ще бъдат Мария Славова и Ма Байсюе, Божидар Иванов, Сонг Це и Стоян Буюклиев. Раздаващият еликсира лекуващ всичко д-р Дулкамара ще бъдат боян савов и Живко Добрев. В ревнивата Джанета ще се превъплътят Анастасия Алтухова и Василики Параскева, а партията на Белкоре е поверена на Денис Бояджиев и Джан Юен.


Студентският екип е подпомогнат от техническите служби на Старозагорската опера, но хорът и балетът е изцяло съставен от студенти.

„Тази постановка на операта „Любовен еликсир” от ГаетаноДоницети, бе част от програмата на Виенската държавна опера, която финансира копродукции между оперни театри в Източна Европа. Тя бе реализирана първо в Националната опера в Тимишоара, Румъния през 2006 г, след това бе поставена отново в оперния театър на Сараево, Босна и Херцеговина през 2008 г, а през 2010 г бе представена на сцената на Виенската опера със солисти от двата театъра“ – казва Огнян Драганов

„Изборът на заглавието не е случаен. ,,Любовен еликсир“ е от образците на белкантова комична опера, подходящо за млади оперни певци, притежаващи добра професионалнавокална техника – допълва диригентът Ивайло Кринчев. Солистите са от третокурсници до докторанти и дават ясна представа за нивото на обучение по класическо пеене във Вокалния факултет на НМА...

Покриването на цяла партия и интерпретирането и на сцена изисква друго ниво на познание, издръжливост и съсредоточеност, което често е доста различно от обичайната учебна практика. Разбират, че в оперите не са важни само ариите, но и ансамбловите сцени и отношението към партньорите, както и как да разпределят силите си в един спектакъл. На сцената не трябва да има преподавател и студент, а екип, който върви в една посока. Удовлетворението от тази работа идва след много репетиции, но енергията, която носят младите таланти си струва усилията. Тази енергия ще усетят и зрителите, които ще видят тази постановка на операта ,,Любовен еликсир“ за първи път на българска сцена.”

В звуковия файл чуйте какво още споделиха Ивайло Кринчев и Огнян Драганов.



В деня на премиерата от 17 часа във фоайето на Музикалния театър ректорът на НМА проф. д-р Сава Димитров и главният изпълнителен директор на Български пощи Деян Дънешки ще валидират юбилейна марка „100 години НМА“. В началото на седмицата БНБ пусна в обръщение специална възпоменателна сребърна монета „100 години Национална музикална академия“. Монетата е с тегло 23.33 гр и диаметър 38.61 mm. Направена е от сребро проба 999 и е с тираж 3000 броя. Монетата е на стойност 96 лева.

Снимките са предоставени от НМА „Проф. Панчо Владигеров“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45