Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Калоянов – артистът, който не спира да мечтае

Снимка: @SymphonyOchestraBNR

Кларинетът отдавна е заел неизменно място в състава на класическия симфоничен оркестър, но многоликият му тембър – дълбок и загадъчен в ниския регистър, нежен и прочуствен в средния и ярко колористичен във високия – все още вълнува въображението на изпълнители и композитори и го инспирира към нови и нови търсения на непознати темброви хоризонти.

В изданието си на 25 юни 2021 г., петък – от 23 часа, предаването „Български изпълнители” и поредицата „Гласове и лица от СО на БНР” представя младия и вдъхновен първи кларинетист на националния радиосимфоничен оркестър Кристиян Калоянов, който с удоволствие споделя със слушателите някои от най-ярките мигове в творческия си път до момента.

Кристиян Калоянов е роден през 1988 г. Музикалният инструмент, с който започва пътя му в голямото изкуство е пианото, а негов първи учител е проф. Александър Василенко, който впоследствие насочва младия музикант към кларинета, станал любим на Кристиян Калоянов. Той Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, а негови преподаватели по кларинет и камерна музика са Данчо Радевски, проф. Димитър Димитров, проф. Петко Радев и проф. Венцеслав Николов. Кристиян Калоянов развива изключително активна концертна дейност като солов и камерен изпълнител със записи за БНР и награди от конкурси. Той участва на фестивалите „Салон на изкуствата” – НДК, МФ „Мартенски музикални дни” – Русе, „K&K Festival” – Австрия, „Festival di Quartetto” – Флоренция, Италия и др.

През 2012 г. Кристиян Калоянов става част от камерен ансамбъл „Силуети”, в който влизат още цигуларката Калина Митева, виолончелистката Габриела Цветкова и пианистката Лилия Жекова. Тук се проявява и талантът на Кристиян като музикален аранжор – той създава множество преработки на образци от различни автори и епохи за нуждите на състава. Работата му в камерния ансамбъл „Силуети” събужда и интересът му към музикалната наука и през 2019 г. Кристиян защитава своята дисертация за научната степен „доктор” – камерна музика и кларинет по тема „Интерпретационни и ансамблови проблеми в квартетите на Паул Хиндемит и Оливие Месиен за кларинет, цигулка, виолончело и пиано в контекста на европейската камерна музика на XX век”.

От 2017 г. Кристиян Калоянов е първи кларинетист в СО на БНР заедно със своя преподавател Данчо Радевски и това, по неговите думи, е една от големите му сбъднати мечти.

„Аз съм благословен да сбъдвам мечтите си” – споделя Кристиян Калоянов и допълва, че най-голямата му мечта в професионален аспект е винаги да може да свири много и различна музика и да концертира колкото може повече. И той въплъщава тези свои стремежи във виртуозни изпълнения на солова и камерна музика за неговия любим инструмент кларинета, част от които звучат и в предаването в последния час на петъчната вечер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00