Десетилетия наред посрещането на изгрева на слънцето точно на 1 юли за България придобива някакъв локален празничен контекст.
Джулай (на английски: July – юли), или Джулай морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли.
Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.
Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г.
На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.
В Българи този отзвук е около 1980 г., когато определени групи от българите решават, че това е начинът, по който да изразят своя протест, да се почувстват живи и свободни. То е свързано и с политическия и социално-икономическия строй, в който фигурира тогава страната.
Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 60-те години на ХХ век, той продължава да съществува в България.
Свети Врач – от друга страна, връзка на един църковен празник, но с название, което може да се определи като езическо.
Свети Врач е народен и църковен празник, честван на 1 юли и посветен на светите братя безсребърници Козма и Дамян, ден на билкарите и лечителите.
Много чудни изцеления са приписвани на двамата братя лечители. Много предания разказват за тяхната безкористност и вярност към клетвата – да лекуват единствено с името Божие и в името на живота, без да взимат и грош за това.
Култът към двамата братя е бил разпространен през III в. в пределите на Източната Римска империя
Това е ден на билкарите и на лечителите. На този ден билкарите разпределят събраните и изсъхнали вече билки от Еньовден. Жените не трябва да работят, за да не се разболеят техните семейства.
Вярва се, че на този ден всеки лек отива където трябва. Лоши думи не ловят, а добрите прихващат най-здраво и покълват.
1 юли е един много специален ден, защото двата празника си дават среща. Единият е символ на традициите, другият е символ на модерния дух.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg