Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 юли – два празника си дават среща

Отбелязва се Джулай морнинг и Свети Врач

Снимка: Уикипедия

Десетилетия наред посрещането на изгрева на слънцето точно на 1 юли за България придобива някакъв локален празничен контекст.

Джулай (на английски: July – юли), или Джулай морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли.

Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.

Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г.

На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.

В Българи този отзвук е около 1980 г., когато определени групи от българите решават, че това е начинът, по който да изразят своя протест, да се почувстват живи и свободни. То е свързано и с политическия и социално-икономическия строй, в който фигурира тогава страната.

Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 60-те години на ХХ век, той продължава да съществува в България.


Свети Врач – от друга страна, връзка на един църковен празник, но с название, което може да се определи като езическо.

Свети Врач е народен и църковен празник, честван на 1 юли и посветен на светите братя безсребърници Козма и Дамян, ден на билкарите и лечителите.

Много чудни изцеления са приписвани на двамата братя лечители. Много предания разказват за тяхната безкористност и вярност към клетвата – да лекуват единствено с името Божие и в името на живота, без да взимат и грош за това.

Култът към двамата братя е бил разпространен през III в. в пределите на Източната Римска империя

Това е ден на билкарите и на лечителите. На този ден билкарите разпределят събраните и изсъхнали вече билки от Еньовден. Жените не трябва да работят, за да не се разболеят техните семейства.

Вярва се, че на този ден всеки лек отива където трябва. Лоши думи не ловят, а добрите прихващат най-здраво и покълват.

1 юли е един много специален ден, защото двата празника си дават среща. Единият е символ на традициите, другият е символ на модерния дух.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимка: Уикипедия, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23