Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 юли – два празника си дават среща

Отбелязва се Джулай морнинг и Свети Врач

Снимка: Уикипедия

Десетилетия наред посрещането на изгрева на слънцето точно на 1 юли за България придобива някакъв локален празничен контекст.

Джулай (на английски: July – юли), или Джулай морнинг (July Morning – Юлско утро), е традиция в България, свързана с хипи движението, за посрещане на изгрева на 1 юли.

Символичното посрещане на изгрева е осмисляно като посрещане на ново начало и очакване на по-добро бъдеще от участниците. В по-широк смисъл това е просто начало на лятото.

Името на празника се свързва с известната песен July Morning на английската рок-група „Юрая Хийп“ от 1971 г.

На всеки 30 юни срещу 1 юли много хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така смятат, че се пречистват пред него, някои правят връзка с езически или религиозни обреди.

В Българи този отзвук е около 1980 г., когато определени групи от българите решават, че това е начинът, по който да изразят своя протест, да се почувстват живи и свободни. То е свързано и с политическия и социално-икономическия строй, в който фигурира тогава страната.

Въпреки че обичаят е повлиян от световното хипи движение от 60-те години на ХХ век, той продължава да съществува в България.


Свети Врач – от друга страна, връзка на един църковен празник, но с название, което може да се определи като езическо.

Свети Врач е народен и църковен празник, честван на 1 юли и посветен на светите братя безсребърници Козма и Дамян, ден на билкарите и лечителите.

Много чудни изцеления са приписвани на двамата братя лечители. Много предания разказват за тяхната безкористност и вярност към клетвата – да лекуват единствено с името Божие и в името на живота, без да взимат и грош за това.

Култът към двамата братя е бил разпространен през III в. в пределите на Източната Римска империя

Това е ден на билкарите и на лечителите. На този ден билкарите разпределят събраните и изсъхнали вече билки от Еньовден. Жените не трябва да работят, за да не се разболеят техните семейства.

Вярва се, че на този ден всеки лек отива където трябва. Лоши думи не ловят, а добрите прихващат най-здраво и покълват.

1 юли е един много специален ден, защото двата празника си дават среща. Единият е символ на традициите, другият е символ на модерния дух.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимка: Уикипедия, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36