Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един инженер логистик на края на света

Петър Сапунджиев разказва за работата си на Българската антарктическа база

Снимка: bai-bg.weebly.com

Колко е сложна работата на логистиците и инженерите на антарктическата ни база на остров Ливингстън, можете да си представите, като знаете как у нас прекъсване на кабел или захранване оставя населени места без ток за часове наред. А какво означава авария в антарктически условия?

Пък и как се живее месеци наред на такова изолирано място, отдалечено на хиляди километри от всяко населено място?

За всичко това става въпрос в събитието на Рацио „На края на света“, на което д-р Стефан Велев ще разкаже за миналото на ледения континент, когато той е бил покрит с разнообразна растителност, сред която са бродили и динозаври. Д-р Албена Атанасова ще сподели опита си на единствен лекар на антарктическата база.

Антарктида
А дни преди събитието, един от инженерите логистици в екипа, Петър Сапунджиев, който отговаря за енергийната система, транспортната техника, инсталирането и поддръжката на всевъзможна научна апаратура, запознава с работата си.

Като полеви асистент, Сапунджиев е бил част от палаткови лагери, където експериментира с преносими соларни системи. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия.

Той е инженер по електроника, занимава се с алпинизъм и планинарство и е част от няколко антарктически експедиции. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия и разказва за живота в базата на остров Ливингстън.

Шестимата български полярници преди да излетят от о-в Кинг Джордж
Петър Сапунджиев е част и от последната до момента 29-а Българска антарктическа експедиция, която беше отложена заради положителни проби за Covid-19 на част от екипажа на кораба, който трябваше да превози експедицията от Чили до Антарктида. А съставът беше сведен до шестима души, необходими за поддръжката на базата ни „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън, която нямаше да издържи, ако беше останала необитаема за повече от година на антарктическия климат.

Чуйте Петър Сапунджиев, който разказва какво го кара да се подготвя за следваща експедиция, веднага след като се върне от ледения континент.

Снимки: БГНЕС, Български антарктически институт


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44