Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венци Мицов: Бунтът винаги е бил невъзможен, затова е толкова красив

Венци Мицов
Снимка: БГНЕС

Венцислав Мицов музикант, журналист и университетски преподавател, изследва в дисертацията си пънк контракултурата у нас в последните години на социализма и началото на Прехода. 

„Контракултурата е много игнорирана, а всъщност е единствената, която се противопоставя на тоталитарния режим, тя не си позволява да пада на колене. – казва Венци Мицов – Пънкът възниква като изключително ляво течение на Запад и като изключително център – дясно течение у нас. Докато на Запад пънкът иска социална равнопоставеност, бори се срещу корпорациите и фалшивия морал, тук пънкът иска свобода на мненията и най-елементарното – всички искат да се обличат различно“.

„Пънкарят превръща сам себе си в отрицание на обществото, той трябва да се превърне в ходеща карикатура, за да игнорира другите. Във филма „Ние от Кравай“ от 1988 година едно момиче заявява „Ние искаме да се провалим, защо не ни дават“ – това е и отговорът на въпроса защо нашето поколение се провали. Ние се борихме за това“ – казва още Венци Мицов.

Възможен или невъзможен е бунтът на младите днес, или времето изисква отличници, чуйте в „Какво се случва“.

Снимки – БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57
Проф. д-р Лидия Върбанова

Творчески "лаборатории" в извънградските райони на Европа

В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..

обновено на 21.05.25 в 11:24