Писателят Николай Табаков стана третият носител на Националната литературна награда за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“, която Община Ловеч присъжда от 2015 г. насам със съдействието на Съюза на българските писатели.
Николай Табаков е роден през 1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Основател и доскоро управител на издателска къща „Анубис“. Автор е на романите „Изгубеното поколение”, „Пинокио”, „Няма да е все така”, „Да”, „Византия”, „Ветровете ни мраморни”, „Синята гора“ и други.
Николай Табаков е главен герой в “Нашият ден.
Наградите
"Литературата е и зла мащеха, тя е царицата на времето, тя изчаква, тя е нещо, което пази диета. Изхвърля излишните неща, при нея времето е съдник.
Всички големи замахвания и рекламни трикове не вършат много работа. Наградите не са най-важното нещо, наградата може да я даде само читателят. Всеки жъне това, което си е посял. Самият автор си избира читателя. Може да направи големи тиражи, може да пише бестселъри, еротика, фентъзи, зависи колко иска да бъде популярен.
Но истинската литература, която задава вечните екзистенциални въпроси – кой съм аз, има ли Господ, защо отглеждам децата си – това е литературата, тя изисква повече проникновение и работа, мислене и трупане на лични критерии. Тази литература не е много популярна.
Към наградите, особено в България, трябва да се отнасяме подозрително. Защото така сме си докарали държавичката, че е много трудно да наречеш едно нещо истинско."
Наградата „Проф. Димитър Димов“
"Тук вече е друго нещо. Първо, става дума за цялостно творчество, което си е един човешки живот. Имам 13 книги. Това е време и труд. Но става дума и за Димитър Димов – човекът, който не ляга върху традиции. Той е създател на традициите. Той е абсолютен иноватор в българската литература."
Литературата
"Литературата е такава магия, която не само може да ни проведе напред или назад във времето, да ни даде възможност да подушим мириса на сухи листа и да видим как пада светлината. Тя може да направи читателя съавтор и всъщност го прави. Там е магията. До този момент 400 млн. души по света са чели Толстой, всеки има собствена представа, този читател е демиург – заедно с автора той си е изградил образите, характерите, панорамите – всичко.
Режисьорът има един ракурс – той дава една-единствена гледна точка, а литературата дава 400 млн. Какво богатство, какво чудо и какви изкуство е литературата."
Премиерата на “Синята гора“ – 29 юни в клуб “Перото“
"Радвам се на всяка нова книга. Поне аз вадя книга през 3 или 4 години, което е работа и то сериозна. Поне аз си правя един малък университет всеки път.
Писателите са самотни бегачи на дълги разстояния. За да се получи нещо, се иска голямо седене и голяма работа.
Когато се работи сериозно и човек види крайния резултат – тази радост осмисля живота.
Предопределението
"Упорито се твърди, че Господ е раздал на всеки от нас таланти. Важното е дали ги търсим. Търсенето на себе си е трудна работа. То става чрез културното усилие, наречено “четене“.
Много е трудно да се пише проза, ако човек няма личен опит."
Чуйте Николай Табаков в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg