Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Измеренията на понятието “народ” днес

Снимка: Венета Николова

Какви са измеренията на понятието “народ” днес? Какво ни обединява и какво ни разделя като народ? Има ли такъв народ? Какво въобще е “народ”? Какви са неговите свойства? За какво ни е това обобщение? За база на нашите взаимоотношения или по-скоро то ограничава личните ни свободи? Чии идеи представлява партията, спечелила последните избори за народни представители?

Тези и други въпроси, свързани с демографския проблем в България, с емиграцията, с характеристиките на народа и с идеите за бъдещето му, се обсъждат в това издание на предаването “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР.

Участват доц. д-р Георги Бърдаров, преподавател, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Софийския университет и писател, носител на Европейската награда за литература с последния си роман “Absolvo te”, и Христо Бояджиев социален предприемач, стратегически лидер на “Тук-Там” – най-голямата общност от българи с опит по света.

В предаването се включват и телевизионният водещ и продуцент Андрей Арнаудов, който разказва за инициативите “Направи го” и “България те иска”, и етнографът и социален антрополог Харалан Александров, който аргументира тезата си, че понятието „народ” е от 19-и век и споделя наблюдения си за характеристиките на българите.

Относно демографските проблеми, Георги Бърдаров казва, че имаме 4 обезпокоителни процеса, като два от тях са характерни за целия развит свят и според него не можем много да ги повлияем – “Това са ниската раждаемост и застаряването на населението. В целия развит свят раждаемостта е такава и населението застарява и това са нормални, естествени процеси, породени от обективни фактори”.

Според доц. Бърдаров двата големи български проблема са: “Свръхвисоката смъртност за развита държава, ние и преди пандемията бяхме първи в цяла Европа и на едно от първите места в света! И острата липса на млад, активно население, основно поради емиграцията.”

Според Христо Бояджиев обаче емиграцията е естествен процес и днес е важно българите по света да имат възможност да се свързват и да бъдат ангажирани с България, където и да са по света.

Чуйте интересното предаване от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Космическата седмица: България отбелязва своя принос в световните изследвания

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров , член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели..

обновено на 04.10.24 в 09:39

Спорт и донорство: Събитие в София обединява здраве и човечност

В Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи, дворът на Английската гимназия в София и парк "Займов" ще станат част от инициативата "Спортувам, за да живея". Събитието ще се проведе утре, в събота, 5 октомври , като част от програмата "София спортува", която е финансирана от Столична община. Как ще протече денят и кой може да се..

обновено на 04.10.24 в 08:51

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46