Българските деца редовно участват в международни олимпиади по точни науки и печелят медали, същевременно тестовете на PISA традиционно ни слагат на последните места, опре ли до математика. Къде е причината за това разминаване, което ни представя математическите умения като таланта или спортните заложби – или ги имаш или не. Така ли е обаче в действителност?
„Има такава настройка, че всичко зависи от гените и докато децата се справят – добре, подсилва се тяхното самочувствие, а в момента, в който с нещо се сблъскват, решават, че са глупави и че не могат – изтъква Лъчезар Томов, който преподава математика, физика и информатика на деца от Класическата гимназия и ЧОУ „Томас Едисън“ и не просто им преподава, а под негово ръководство гимназистите от НГДЕК станаха съавтори на сборника „История на математиката“, а децата от 4 и 5 клас пишат интригуващи есета „Какво харесвам в математиката“.
А решат ли че са глупави, децата губят мотивация и тръгват надолу. И всъщност всичко опира до късмет. Това е система, която почива на късмета, на върху мъдрост и управление.
Отначало разликите между децата са много малки, рядко се учи обаче по всички възможни начини едновременно, за да се покрият всички различни деца. А и самата система не позволява това. Ние имаме най-малко часове по математика в Европа и най-дебелите учебници. И като се сложи от самото начало труден материал, някои деца ще успеят, други – не и не зависи само от способностите, зависи и от късмета – на какъв учител си попаднал, как си започнал – начални условия се нарича. После нивото започва да се сваля и има разделяне на траекториите, което много зависи от началната точка, а не от пътя.
Нарича се закон на Матей: „Който има ще му се даде, който няма – ще му се отнеме“. Тази система не е пипана от 80-те...
А за да обича един учител работата си, трябва и тя поне малко да го обича.
Би било добре като се правят реформи, преди да започнат да се градят планове за образованието, да се прочете „Война и мир“ там много ясно е описано какво се случва с плановете и колко трае един план по време на битка.
А за да има дисциплина в клас, трябва да има дисциплина в цялата държава, това е нещо, което се нарича системност.“
Чуйте разговора с Лъчезар Томов, проведен след края на поредната кампания по кандидатстване в гимназии, която за пореден път отваря дебата за модела на образование и доколко уместно е делението на „елитни“ и „не-елитни“ училища в една система, която всички ние и като родители, и като данъкоплатци, финансираме.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg