В посолството на Словашката република в София, на 29 юни 2021 г., се проведе международната конференция „Музеите на Словакия“. По време на проявата беше представен един от емблематичните словашки музеи – замъка-музей „Свети Антон“. Гости на събитието бяха д-р Щефан Енгел, директор на музея „Свети Антон“, и д-р Ингрид Хричовцова, експерт в музея.
Независимо от затруднената комуникация, поради все още съществуващата пандемична обстановка, местата в залата бяха заети от ръководители на български музеи и експерти от цялата страна. Дейността и колекциите на музея предизвикаха интереса на участниците не само към поднесената информация, но и към възможностите за реализиране на съвместни проекти.
Конференцията беше осъществена със съдействието на посолството на Словашката република в София, под патронажа на Министерството на културата на Република България и с подкрепата на Информационното бюро на Европейския парламент у нас, в рамките на проекта на Фондация за култура „199“ – „Обединена Европа и нейното културно наследство. Европа и световното културно наследство“ – инициатор на събитието. Официален гост на конференцията беше Симеон Сакскобурготски. Участниците бяха поздравени от Велислав Минеков – министър на културата, както и от Теодор Стойчев, ръководител на ИБ на ЕП в България, Снежана Йовева, директор на ДКИ към Министъра на МВнР и други.
Един ден преди музейната среща (на 28 юни 2021 г.) – в парка „Врана“ беше засадено специален вид „хартиено дърво“, което ще остане като символ на многогодишните и трайни връзки между България и Словакия.
Своите впечатления от конференцията и от срещите с представители на българските музеи Н.Пр. г-н Мануел Корчек – извънреден и пълномощен посланик на Словашката република у нас, както и гостите от замъка-музей „Свети Антон“ – д-р Щефан Енгел и д-р Ингрид Хричовцовасподелиха в предаването „Европейски паралели – за музея, за галерията“. За превода от словашки на български език помагаше Татяна Вайсова от посолството.
Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..
Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..
Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg