С ретроспективна изложба „Димитър Гюдженов (1891-1979)“ Градската художествена галерия - Стара Загора отбелязва 130 години от рождението на живописеца, изградил чрез своите платна вълнуваща образна панорама на историята на 13-вековна България.
Картините му оформят визуалната представа на поколения българи за историята и бита на нашия народ. Още през 1925 година Сирак Скитник казва за платната на Гюдженов: „Те са възвръщане на нашата историческа живопис. Педагогът, учителят ще видят в тях ценен помощник в работата си, а аз бих искал да видя събудения художествен интерес към миналото ни.“
Димитър Гюдженов, успял да илюстрира върху своето платно едни от най-забележителните събития в развитието и историята на нацията, чрез живописните си образи разкрива същностни характеристики за духа на българина. Такива са „Кубрат и синовете му“, „Цар Симеон Велики“. Интересът на Гюдженов към живописта се формира именно в ателието на баща му – Атанас Гюдженов, който има огромна роля в развитието на църковното изкуство в страната. Димитър Гюдженов става и преподавател в Художествената академия и оформя цяло ново направление в развитието на жанра. Изгражда почерка си и от обучението си при Фернан Кормон.
Колекцията включва живописни произведения от различни периоди в творчеството на художника и е събрана от фондовете на галериите от цяла България – Стара Загора, София, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Сливен, Разград.
Експозицията се открива на 29 юли от 18 часа в Градската художествена галерия - Стара Загора.
Повече за изложбата, за художествения стил и биографията на художника Димитър Гюдженов разказва Марин Добрев, директор на Градската художествена галерия - Стара Загора.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg