Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парадоксът на зачеването

Снимка: pixabay

В популярната литература се говори за "чудото на зачатието" и от гледна точка на имунологията бременността е парадокс.

Тялото на майката не отхвърля "чуждия организъм", който съдържа 50% генетична информация от бащата, но човекът всъщност има ниска успеваемост в размножаването и едва една трета от случаите на оплождане стигат до износена бременност.

Причините за отхвърлянето на плода се коренят най-често в ранните фази на бременността. Какво се случва тогава, се опитва да разбере екипът на доц. д-р Таня Димова в Института по Биология и имунология на размножаването „Акад. Кирил Братанов".

Доц. Димова и екипът ѝ: д-р Марина Александрова – постдок, Диана Манчорова – докторант, д-р Ивайло Вангелов и лаборант Вера Пешева, са първите, които работят с 3D модели в имунологията. Те създават ембрио-сурогати и с тяхна помощ се опитват да открият причините за липса на имплантация в ранните фази на бременността.

Доц. Димова разказва и за плацентобиома – сборът на специфичните организми, които "населяват" плацентата, както и явлението "цезаризъм", свързано с високия брой раждания с Цезарово сечение у нас.

Снимки – Pixabay

Чуйте повече от звуковия файл.

Доц. д-р Таня Димова е част от Института по биология и имунология на размножаването към Българската академия на науките. Тя е ръководител на проекти, финансирани от Фонд научни изследвания, и работи в сътрудничество с акушер-гинеколози от Университетска болница „Майчин дом“ и микробиолози от Института по микробиология към БАН.

Доц. Димова работи и в непрекъсната колаборация с учени от чужбина с Института по медицинска имунология в Белгия, със специалисти по клинична имунология в Швеция и с Dr Mor от Департамента по гинекология, акушерство и репродуктивни науки на университета Йейл. Тя е била Фулбрайтов стипендиант в университета Йейл, където е разработвала ин витро модели за имунологично отхвърляне на фетуса.

В момента доц. Димова и нейната група работят по проект, финансиран по Национална научна програма ВИХРЕН за създаване и валидиране на 3D модели за проучване на взаимодействията между ембриона и майчините имунни клетки при (не)успешната имплантация при жената.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45