Държавният департамент на САЩ съобщи, че посолството в Кабул намалява гражданското и дипломатическо присъствие в Афганистан, предвид бързо влошаващото се положение там, тъй като талибаните превземат цялата страна. Междувременно Пентагонът обяви, че допълнителни 3000 американски войници се насочват към Афганистан, за да съдействат за евакуация на американски граждани в Афганистан. Към момента в Афганистан има 650 американски войници, които охраняват посолството и международното летище в Кабул.
Моника Евстатиева, която работи от 15 години за Американското национално радио (NPR), коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ настоящата ситуация в Афганистан. Моника заминава за Афганистан с екипа си през 2016 г., за да отразява събитията там. По време на мисия пред очите ѝ от атаките на талибаните загиват двама от журналистите от екипа ѝ. Тя и репортерът Том Боуман оцеляват, но губят своите колеги и приятели.
Какво се промени в Афганистан след изтеглянето на американската мисия там
Нещата, които съм видяла със собствените си очи там е как се тренира афганистанската армия. Трябва да кажа, че беше изключително трудно, защото голяма част от войниците им са неграмотни и не могат да се научат дори да управляват камион. Първо трябваше да ги научим да четат, а след това всичко останало. Беше много трудно. Разликата между това една армия да бъде силна и просто да съществува е огромна.“
Пакистан и Русия във войната
„През всичките тези години в Пакистан продължават обучението на нови и нови сили, които след изтеглянето на Америка, те сега влизат и помагат активно на талибаните да завземат тези територии. Т.е., талибаните не правят това сами, а имат подкрепата на тренирани полувоенни части. Освен това, във всяка провинциална столица, която завземат, те отиват в затворите и освобождават своите хора, които се присъединяват към тях. А колкото до Русия, която сега влиза с хуманитарна помощ, съвсем не е само това. Когато аз бях в Афганистан през 2016-та година, имаше информация, че руснаците са давали оръжия на талибаните на Юг нарочно, за да всяват смут в този район. Така че не трябва да ни учудва нищо.“
Хуманитарната криза
„В момента тя е огромна, защото бежанците са милиони, а талибаните се държат зверски с цивилното население. Аз отразявам бежанската криза там още от 2015 година. Виждах как млади момчета са търгнали почти пеша през Иран, Турция, към Източна Европа. Разбира се много хора в Европа критикуваха бежанците, но нека само някой си помисли колко трябва да си отчаян и изплашен, за да тръгнеш пеша през два континента, за да се спасиш. Там наистина е страшно.“
Афганистански журналисти търсят убежище в САЩ и Великобритания
„На 20-и юли двадесет и една американски медии изпратихме молба до президента и Конгреса да създадат специална категория за журналисти, помагали на американски медии, НПО-та и други организации, които са били в Афганистан, подобна на програмата за работилите за американски медии иракски журналисти. На 2-ри август Департаментът включи афганистанците, които са работили за американски медии в една приоритетна категория. Така че по някакъв начин успяхме да им помогнем. Но през последните два месеца аз лично получих много писма от мои познати и приятели там, които искат да им напиша препоръка, за да могат да се възползват от тази програма. За съжаление, не мога да направя това за всички, защото някои не са журналисти. И това много ме тормози, че не мога да помогна на всичките си приятели там, които в момента са отчаяни. Проблемът е, че талибаните вече не разговарят с администрацията на САЩ, защото знаят, че няма да има никакви последствия за действията им. Исторически отговорността за случващото се сега в Афганистан ще падне върху Щатите“
Целия разговор с Моника Евстатиева може да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Въпреки мрежата" гостува Антоанета Василева , член на екипа на асоциация "Родители" и координатор на Националния център за безопасен интернет. С нея разговаряме за това какво търсят децата в интернет пространството и дали са готови да поемат "тежестта" на публичните си профили. Правят ли разлика между техническа грамотност и медийно..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg