Наградите за зелена журналистика „Див кестен“ – какво разбиране влагат в това определение организаторите на наградите. Каква е перспективата пред „зелените“ журналисти в новите реалности на Зелената сделка.
През месец юли приключи второто издание на Националния конкурс за зелена журналистика "Див кестен". Конкурсът има за цел да отличи журналисти с принос в отразяването на теми от Натура 2000, защитени видове от европейско консервационно значение, защитени територии, заплахите за биологичното разнообразие и състоянието на околната среда.
Номинирани и отличени бяха журналисти в пет основни категории: Печатна медия, радио, телевизия, онлайн медия и гражданска журналистика – блог.
Повече за наградите, за тяхната философия и бъдеще, разказва в "Нашият ден" Анелия Павлова от организаторите "Зелени Балкани":
"Решихме по някакъв начин да се отблагодарим на всички тези хора, които в работата си отразяват тези зелени теми. Защото те са важни не само за природата на България, а и за гражданското общество и въобще за нашата бъдеща икономика. Всичко е свързано – мисленето на едно гражданско общество води до растеж или упадък. Смятам, че за момента се изкачваме доста добре."
Зелената тема става все по-полемична и все по-политически актуална. От тук насетне се очаква на тема екология и зелено развитие да се получава все повече професионална информация. В този смисъл като че ли намесата на журналистите - преводачи на зелената тема, става все по-важно.
Чуйте повече то звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg