Наградите за зелена журналистика „Див кестен“ – какво разбиране влагат в това определение организаторите на наградите. Каква е перспективата пред „зелените“ журналисти в новите реалности на Зелената сделка.
През месец юли приключи второто издание на Националния конкурс за зелена журналистика "Див кестен". Конкурсът има за цел да отличи журналисти с принос в отразяването на теми от Натура 2000, защитени видове от европейско консервационно значение, защитени територии, заплахите за биологичното разнообразие и състоянието на околната среда.
Номинирани и отличени бяха журналисти в пет основни категории: Печатна медия, радио, телевизия, онлайн медия и гражданска журналистика – блог.
Повече за наградите, за тяхната философия и бъдеще, разказва в "Нашият ден" Анелия Павлова от организаторите "Зелени Балкани":
"Решихме по някакъв начин да се отблагодарим на всички тези хора, които в работата си отразяват тези зелени теми. Защото те са важни не само за природата на България, а и за гражданското общество и въобще за нашата бъдеща икономика. Всичко е свързано – мисленето на едно гражданско общество води до растеж или упадък. Смятам, че за момента се изкачваме доста добре."
Зелената тема става все по-полемична и все по-политически актуална. От тук насетне се очаква на тема екология и зелено развитие да се получава все повече професионална информация. В този смисъл като че ли намесата на журналистите - преводачи на зелената тема, става все по-важно.
Чуйте повече то звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg