Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Снимка: Facebook /Точка Илиева

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от общностно пространство на организацията "Грийнпийс".

В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и каузите, които подкрепя чрез изкуството си. Един от нейните най-запомнящи се проекти е стенописът "Коса", част от инициативата за борба с насилието над жени "Нито една повече".

"Точка" е псевдонимът, под който повечето хора разпознават Илиева. Тя споделя, че името идва от детската ѝ привързаност към персонажа Точица от книгата "Антон и Точица". Интересът ѝ към рисуването върху стени се проявява още от ранна възраст. "Още от 3-4 годишна рисувах по стените у дома, макар това да не радваше родителите ми", споделя художничката.

Днес творбите ѝ могат да се видят на различни места в София, включително трафопостове в Лозенец и Женския пазар, стената на Гьоте институт и в двора на 22-ро училище. В Сливен тя участва в голям проект за изрисуване на подлез, свързващ квартал "Надежда" с останалата част на града. Това начинание обединява усилията на четирима артисти и създава ново културно пространство в града.

Една от последните работи на Илиева е в пространство за събития "Магнит" – инициатива на "Грийнпийс". Темата на стенописа е природата. "Идеята беше да представя хармоничното съжителство между човека и природата", обяснява тя. Творбата включва изобилие от зеленина и фауна, вплетени в композиция, която предава посланието за устойчиво съвместно съществуване.

Стенописът "Коса", изрисуван в двора на Гьоте институт, е създаден за каузата срещу насилието над жени. Точка Илиева обяснява избора на заглавие с наблюдението, че косата често се възприема като символ на женственост. В различни култури съществуват практики на наказателно подстригване или обръсване.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05