Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Румяна Прешленова – за историческата памет и културното наследство

Снимка: Божидар Любенов

Каква е дейността на ИБЦТ към БАН – за партньорството на института с музеите и за ролята на културно-историческото наследство в днешния ден. Проф. д-р Румяна Прешленова разказва в предаването "Европейски паралели".

Професор д-р Румяна Прешленова е директор на Института по балканистика с Център по тракология, към Българската академия на науките (ИБЦТ към БАН). От 1989 г. до 2017 г. е специализирала в много европейски висши учебни институти, като Австрийска академия на науките, Виена, Австрийски институт за Източна и Югоизточна Европа, Виена, Британска академия, Лондон, Институт за науките за човека, Виена, Карлови университет и Технически университет, Прага и много други… Нейните научни интереси са в областта на „Нова и съвременна история на Балканите, културна, социална и стопанска история, международни отношения XIX-XX век, дигитална хуманитаристика“. От 2010 г. е част от екипа на Центъра за обучение на БАН, а от 2011 г. преподава „Политически модели на Балканите до Втората световна война“ в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Институтът за балканистика при Българската академия на науките е учреден с решение на Министерския съвет на Народна република България от 15 януари 1964 г. под егидата на ЮНЕСКО. Той е създаден като изследователски и образователен център за езиците, историята, културата и съвременното развитие на Балканите.

Центърът по тракология „Проф. Александър Фол“ е приемник на основания през 1972 г. Институт по тракология при Българската академия на науките. Той съществува като самостоятелно звено в БАН до реформите през 2010 г., когато се обединява с Института за балканистика в Институт за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“. Освен разнообразните прояви, на които се представят пред обществеността резултатите от различни изследвания, ИБЦТ организира и цикъл лекции, наречен „Всеки втори вторник“. През месеците юни и юли бяха представени лекциите на д-р Калин Йорданов на тема „Български фолклорни реликти от времето на Четвъртия кръстоносен поход и франгократията в Северозападна Тракия“; на Н. Пр. Халид И. Емара, извънреден и пълномощен посланик на Египет в България, на тема „Building bridges between the Balkan and the Mediterranean worlds“; на д-р Симеон Симеонов на тема „Франциско де Миранда на Балканите: забравената балканска одисея на „Предшественика“ на южноамериканската независимост“…

Проф. Прешленова е ръководител на националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“. Основната цел на програмата е „разработване на дигитални инструменти за изследване, представяне и популяризиране на българското културно-историческо наследство, в това число и създаване на информационни системи и платформи с включена геолокация на културно-историческото наследство в България, с цел неговото изучаване, опазване и популяризиране и превръщането му в общественополезен ресурс.“

Чуйте повече от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков

Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Къде отиват сънищата наяве

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..

публикувано на 18.02.25 в 08:50
Борислав Стоянов (вляво) и Велин Манов

Борислав Стоянов със Stick Place

Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..

публикувано на 18.02.25 в 08:05

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30