Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

136 години от Съединението на България

Снимка: БГНЕС

На 6 септември през 1885 г. в Пловдив след военен преврат се създава временно правителство, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Актът на Съединението получава дипломатическо и международно признание през 1886 г.

Честванията за историческото събитие започнаха още снощи в град Съединение с възстановка на събитията от преди 136 г.  Също вчера на тържествената заря проверка в Чирпан президентът Румен Радев призова жителите на града да пазят паметта на предшествениците и да я предават на поколенията.

Днес е празник и на град Камено, Чипровци и Чирпан.

Център на честванията е Пловдив. Тържествената заря проверка на пл. „Съединение“ започва в 20.30 часа. Слово ще произнесе президентът Радев. Церемонията ще бъде предавана пряко по Българското национално радио (БНР).


Всички гости и жители на Пловдив и днес могат да посетят една изложба в платната на пловдивския живописец – Ангел Герджиков в галерия “Възраждане“. Какво ни казва чрез тези картини Пловдив именно днес?

Темата коментира в “Нашият ден“ Краси Алексиева, изкуствовед и галерист.

“Чрез тези картини се проповядва красотата. После идва един момент на човешкото вдъхновение в персонажите на Ангел Герджиков.

Публиката масово забелязва, че лицата на тези персонажи са обърнати нагоре към висините.

Има един общ стремеж, както на личността, така и на колектива да гледа нагоре. В картините му политане, излитане и възкачване.

Чуйте Краси Алексиева в звуковия файл.


От град Съединение вече тръгна традиционният маратон до центъра на Пловдив. По традиция празникът започна в катедралния храм „Света Богородица“, където митрополит Николай отслужи молебен.

Паметник на Гаврил Кръстевич ще бъде тържествено открит в двора на катедралния храм „Св. Богородица“ в Пловдив навръх празника на Съединението - 6 септември.

По-късно в двора на църквата ще бъде открит паметник на възрожденеца Гаврил Кръстевич, радетел за културното обособяване на българите в Османската империя.

Официални лица и граждани след това ще положат венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов в Дондуковата градина и пред паметната плоча на майор Райчо Николов до Римския стадион.

Привечер пред военния клуб ще има възстановка на събитията от 6 септември 1885 г. от членове на комитет „Родолюбие“, а в историческия музей официално ще бъде открита най-новата му постоянна експозиция „Пловдив по пътя на модерния свят“.

Въпреки че ще е на открито, от община Пловдив призовават гражданите , които ще присъстват да носят маски и да спазват дистанция.

В София денят на Съединението ще бъде отбелязан с тържествена церемония пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг. В 12.00 часа пред сградата на президентството ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

Във Враца за пета поредна година празникът на Съединението ще се бъде отбелязан пред паметника на загиналите във войните за национално обединение. Военният монумент, познат като “Лъвчето“, е изграден с дарения в знак на признателност преди близо век.

Във Велико Търново Съединението за първи път е признато като политически акт от княз Александър първи. Честванията днес ще бъдат ознаменувани с камбанен звън от всички църкви в града. С военен ритуал пред Общината ще бъде издигнат националният флаг, а пред паметника Майка България ще бъдат поднесени цветя на признателност, свещеници ще отслужат празничен богослов.

В Ямбол отбелязването на Съединението ще започне с изпълнение на патриотични и възрожденски песни на площада пред Общината.


Военният историк Георги Марин, полковник от запаса, предава разказа на дядо си за началото на Съединението в Голямо Конаре. Записът е от 1 септември 1995 г. и се съхранява в Златния фонд на БНР.

Инж. Райчо Стоичков, потомък на капитан Райчо Николов също разказва как пра-пра дядо му станал единствената жертва на Съединението. Кап. Райчо трябвало да завземе пощата в Пловдив, но още при отварянето на вратата началникът й  го застрелял веднага, след което тълпата разкъсала началника на пощата.

Чуйте спомените на Райчо Стоичков и Георги Марин в звуковия файл.


Чуйте записите от репортажите в звуковите файлове.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25