На 10 септември в Габрово в Дома на хумора и сатирата скулпторът Андрей Врабчев ще провокира публиката със своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта.
В града на смеха ще сменят главите на съвременни политици върху една безглава фигура в римска тога. Вернисажът е предвиден за 18.30 часа, а инсталацията ще остане в Зала 6 на Музея до края на годината.
На статуята на владетеля може да седи главата на Тереза Мей, Владимир Путин, Тръмп, Макрон и други.
Единственият български политик, на който скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов.
Скулптурната инсталация е вдъхновена от практиката в древен Рим да се поставят безглави статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора при неговата смяна. По това време статуите са били използвани не само за възхвала, но и за информиране на поданиците за това, кой е на власт, коeто често траелo кратко.
За изложбата разказва Андрей Врабчев в “Нашият ден“
“Поставяйки цялата изложба да звучи музейно и по-скоро археологически, се опитвам да направя една препратка за това как след 100, след 200 г. фигурата на властта, императорът, отново ще е разпознаваем. Но хората, които в момента са толкова важни и силни ще изчезнат и ще бъдат забравени.
Това, че включвам Бойко Борисов е по-скоро жест към публиката в България, отколкото знак, че той ми е бил интересен. Каквото имах към него го изчерпах с говорещия паметник, който направих. Използвах готовата глава от предишната негова скулптора. Реших, че нямам нито желание, нито интерес да правя втори път мащабна глава.
Ако трябва да бъда честен в България има твърде много глави, които бих могъл да направя за тази изложба, но се опитвам да се обърна към много по-широка група хора.
Ако трябва да сме честни нито Бойко Борисов, нито Слави Трифонов никой от тях не е разпознаваем, нито ще бъде интересен.
За да представиш универсална идея, трябва да използваш универсални знаци. Нашите политици не са универсални знаци за политическо лидерство.
Много често проблемът е, че една личност, влизайки в тази роля счита, че е вечна. Нито мисли за бъдещето достатъчно отговорно, нито поема отговорностите на тези, които са били преди. Този сблъсък на човешкото, личното с властта като някаква абстракция съм показал по един смешен начин.
Чуйте в звуковия файл.
Снимки: БНР
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсиа Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg