Българката Надежда Здравкова, която е в Душанбе, Таджикистан и работи като проектен мениджър по проект, който се финансира от ЕС, разказва в БНР за ситуацията на границата между Афганистан и Таджикистан.
Та се завръща преди дни от границата между двете държави.
За това какво се вижда на границата между двете тях говори в “Нашият ден“ Надежда Здравкова.
“Тази граница е много специална, защото се намира във високите планини на Памир. Самото преминавате на границата на афганистански бежанци е много сложно, тъй като тези планини са много високи.
При зимни условия практически не могат да бъдат преминати. Таджикистан се подготвя да приеме около 100 хил. бежанци от Афганистан.
Всички други съседни държави – Иран, Китай, Туркменистан, Пакистан, Узбекистан са затворили границите си.
За бягащите от талибаните по земя Таджикистан е единствената възможност. Тази граница е много специална, тя е била определена през ХIХ век по времето на т.нар. голяма игра между Руската империя и Британците, които са определяли своето влияние в Средна Азия.
Има пет гранични пунктове, през които официално могат да преминават афганистански бежанци.
Това, което видях от тази страна на границата е, че афганистанските са приети много топло от таджиките. Те казват, че искат да приемат всички тези семейства и да им помогнат.
В тези Таджикистански села хората са ужасно бедни, дотолкова, че не могат да си купят четки за зъби, но казват, че искат да помогнат и да разделят последния си хляб с бягащите афганистанци.
Преминаващите афганистанци всъщност са таджики по националност. Имат същия език и религия като таджикистанците от тази страна.
По официални данни повече от 41% от афганското население са таджики по националност и те се намират по границата между двете държави.
В момента именно таджиките противостоят на талибаните, затова влиянието на Таджикистан и тази граница е много важно за ситуацията в Афганистан.
Днес е Национален празник в двете държави, свързан с Ахмад Шах Масуд
В Афганистанското консулство в Душанбе ще има специални празненства. Той е бил убит преди 20 г. от терористи от Ал-Каида. Това е т.нар. Паншерски лъв, който е таджик по националност.
В Афганистанското консулството висят флагове на Ислямската република Афганистан, което показва, че посолството и неговите работници отказват да приемат властта на талибаните.
Чуйте в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg