Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката и изкуството си подават ръка във фестивала „Театър на чудесата“

Снимка: arteurbanacollectif.com

Изкуството и науката си подават ръка в първото за България издание на Международния фестивал „Театър на чудесата“. Какъв е ритъмът в сърцето на Галактиката, какво е общото между астро физиката и импро-театъра, какво представлява креативността на Айнщайн, докъде се е развила концепцията за синтетичния човек и възможно ли е да бъдем безсмъртни, как палеозологията среща театралното изкуство. На всички тези въпроси отговорът ще търси изданието на международния фестивал от 10 до 12 септември на столичните сцени „Дерида“ и „Терминал 1“. Изкуството и науката си подават ръка още от древната история, сподели пред нас Димитър Узунов, като разказа за събитието, на което ще бъде лектор.


„Креативността често е определяна за най-важното умение на 21 век, ще тръгнем по стъпките на креативността на Айнщайн. Събитието се казва „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ е забавно и вълнуващо приключение в търсене на тайните на креативността на Алберт Айнщайн. Айнщайн е творил в науката, но принципите на неговата креативност могат да бъдат приложени във всички сфери на човешката дейност. Екипът на спектакъла имат амбициозната задача за един час да превърнат всеки един от публиката в експерт по креативност. Също така изчислителната способност например е навсякъде около нас, тя е и в концепцията за по-задълбоченото развитие на изкуствения интелект.“

Едно от най-интересните събития в програмата търси отговор за концепцията за синтетичния човек. Със синтетичния човек ще ни срещнат научният предприемач доктор Спас Керимов, видео-артистът Никола Налбантов и режисьорът Димитър Узунов. „С нашите научни разработки, търсим философски отговори, ултимативно ще се представи една история на сцената за концепцията за бъдещия човек“, заяви доктор Спас Керимов и добави:

„Ще търсим отговора на въпроса синтетичния и натуралния човек, къде се пресичат като граници. Идеята за позитивното бъдеще е сравнително нова, от Ренесансовото вярване на Да Винчи, че можем конструктивно да проектираме живота си, да го правим по-добър  да създаваме позитивно бъдеще. Така се прокарват няколко аспекта, но един от най-важните е, че съществува прогрес, който се свързва с технологичния и научния прогрес. Изкуството се самозадължава да експериментира с този прогрес, защото изкуството има нужда да комуникира, да пресъздаде, да разчлени този технологичен процес, за да му дадем повече смисъл. Такива постановки са вратата за очовечаването на технологичния процес.“

А повече подробности за събитието, за акцентите в програмата и за срещата между наука и изкуство на сцената на чудото, наречено театър, чуйте в звуковия файл от разговора с организатора на фестивала – Димитър Узунов и биотехнолога – доктор Спас Керимов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55