Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческо писане за деца от 7 до 17 години

Снимка: @CreativeWritingForKidsBG

Как творческият импулс, присъщ на всяко дете, да бъде поощрен, развит и насочен към личностно израстване, самостоятелно мислене, свобода за изразяване и общуване, а защо не и към професионална кариера. Формулата, която от години прилага и развива Светослав Томов, е творческо писане.

Самият той има дълга история с писането като сценарист на телевизионните сериали „Забранена любов“, „Дървото на живота“, „Откраднат живот“, автор на постановката „Момиче за всичко“ и на „Денят между дните“, „Паднали от небето“ и „Извънредно положение“ в съавторство. Както сам се представя, Светльо е „баща, разказвач и приключенец, обича нестандартните и „шарени” хора с въображение и свободен дух, свири на каба гайда, обича планините, чете книги, пише разкази, стихове и сценарии за телевизионни предавания и пиеси“.

Нарича заниманията с децата „класове по творческо писане“, а до идеята стига в момент, когато у него се появява желанието да сподели и предаде опита си на малките. Шегува се, че мечтае един ден да гледа от първия ред в театъра пиесата на свой възпитаник. Разбира се, заниманията не са курс за бъдещи писатели. Преди писането има много разговори, споделяне на мисли, идеи, срещи с популярни писатели, актьори, режисьори, сценаристи, разкази за любопитни факти за авторите на любими детски книги, обсъждане на произведения, жанрове, стилове, драматургични похвати и т.н.

Преди година класовете преминават в онлайн формат. Оказва се, че към тях проявяват интерес и много деца от чужбина. За тези деца се оказва особено полезно да преодолеят притеснението си да се изразяват на български, който рядко ползват и не владеят достатъчно свободно. Резултатите са различни за всяко дете или юноша, но във всички случаи – положителни. По-добър успех в училище, самочувствие и увереност, интерес към изкуството, изобретателност и радост от досега със словото. Повече чуйте в интервюто със Светослав Томов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40