Имунитет и имунопрофилактика при децата в контекста на ваксините срещу Covid-19.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Валери Велев, той завършва медицинския университет в София и през 2003 г. започва работа като асистент в Катедрата по Биология на МУ-София. По-късно се мести в детската клиника на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести “Проф. Киров“ в столицата.
“Безспорно данните изобщо за разрешените в ЕС ваксини срещу коронавирус са, че те създават сигурен имунитет. До момента данните са, че той продължава минимум една година.
В имунната система на децата и то при по-големите, защото ваксините и по-специално тази на Пфайзер е разрешена за използване при деца над 12 години. В имунната система на тези сравнително големи деца няма сериозни физиологични различия от тази на възрастните хора.
Имунната система при по-младите хора е доста по-реактивна от тази на възрастните, но това означава, че в случая ваксината може да предизвика по-бърз имунен отговор. До момента тези ваксини предлагат един много добър протективен имунитет при децата.
Ваксината все е в етап на изследване
Абсолютно всеки препарат или медикамент, който е на пазара, е в етап на събиране на данни за странични реакции, независимо преди колко време е изобретен.
Към агенциите по лекарствата се подават данни за такива странични реакции или от лекарите, които са ги засекли, или от пациентите, които са информирали своите лекари. Има и канали, по които можем директно да се обърнем към дирекциите.
Ваксините за Covid-19 са в етап на събиране на данни за потенциални странични ефекти.
Пълноценно ли се събира информация в България
Това зависи от институциите, които трябва да събират тези данни и от клиничните звена, които трябва да ги изпращат.
Това в нашата страна никога не е било кой знае колко пълноценно, защото по-маловажните реакции – зачервяване, висока температура са реакции, които рядко се съобщават. Само сериозни странични реакции се съобщават.
Делта вариантът
Не наблюдаваме някакъв сериозен бум на заболели деца в сравнение с предходните вълни. Може да се каже, че има повече млади хора, но това се дължи на факта, че те не са ваксинирани.
Децата продължават да са този контингент, който прекарва инфекцията възможно най-леко.
Важно е да се знае, че при Делта вариантът при децата преобладава симптоматиката от стомашно-чревния тракт – температура, диария и повръщане.
Към родителите
Когато говорим за здрави деца, а не с някакви наследствени или други обременявания, касаещи имунитета, понятия като подобряване на имунитет са неприложими. Не е необходимо да се стимулира с медикаменти или витамини. Разнообразното хранене е достатъчно и играта.
Чуйте доц. д-р Валерий Велев в звуковия файл.
Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най- недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ насам. Г-жа Захарова нарече Май Санду "президент на молдовската диаспора на Запад", посочвайки че вътре в страната тя не е спечелила мнозинството. Как изглежда Молдова днес? Пред какви..
Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4- годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg