„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 септември.
„Bodies of Land“ се нарича една от новите изложби в галерия „Little Bird Place“. Тя събира творби на канадския художник Закари Логан и може да бъде разгледана до 30 септември. За художника и събитието разказва кураторът Любен Домозетски.
В рамките на празниците на изкуствата Аполония в Художествената галерия в Созопол писателят Георги Господинов представи за пръв път новата си книга „В пукнатините на Канона: Провинции, Аероплани, Лексикони“. Преди премиерата бяха представени и учениците му в първия майсторски клас по творческо писане.
„Живот от живота“ е името на новия филм от Стефан Командарев – документален разказ за дарителството на органи в България. Въпреки историческите успехи на българската медицина при трансплантацията на органи, в момента страната е на последно място по такива операции ЕС, като един от големите проблеми е липсата на донори. Статистиката за 2019 г. например показва, че в България са се направили 7.6 трансплантации на 1 млн. население. Първенец в ЕС е Испания с 114.8 на 1 млн. Към 4 юни 2021 г. броят на чакащите за трансплантация български граждани е 1041. За мисията на „Живот от живота“ разказва Стефан Командарев.
Във вторник „Артефир” беше гост чрез мобилно радиостудио на Държавният културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик. „Двореца“ е домакин и партньор на двуседмичен международен форум, в изпълнение на два съвместни международни проекта по програмата „Еразъм плюс“ на Европейския съюз. Участниците са възпитаници на Средното художествено училище по изкуства, стъкларство и дизайн под егидата на ЮНЕСКО от чешкия град Валашке Мезиржичи. На форума гостуват лектори от Националния археологически институт с музей при БАН, от Националния исторически музей и Регионалния исторически музей - Добрич. Повече за задачите пред младите чешки дизайнери - Жени Михайлова, директор на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик.
Изложбата в Софийска градска художествена галерия „Кристо и Жан Клод. Живот = творби = проекти“ е може би едно от най-мащабните културни събития на сезона в София. Повод за нея е предстоящото опаковане на Триумфалната арка в Париж на 18 септември, което ще сбъдне мечтата на Кристо и Жан Клод отпреди цели 60 години, макар и осъществена от екипа на световноизвестния художник след смъртта му миналата година. За разлика от първата голяма изложба с работи на Кристо пак в СГХГ през 2014 година, сега посетителите ще могат да видят и някои интимни моменти от личния живот на тандема Кристо - Жан Клод.
На 10 септември в Габрово в Дома на хумора и сатирата скулпторът Андрей Врабчев откри своята последна инсталация, поставяща в центъра на вниманието властта. Инсталацията ще остане в Зала 6 на Музея до края на годината. Тя представлява безглава фигура на римски император, придружена от богат избор от глави на световни лидери, които могат да се редуват върху раменете ѝ. Единственият български политик, на който скулпторът е изваял портрет е Бойко Борисов. Скулптурната инсталация е вдъхновена от практиката в древен Рим да се поставят безглави статуи на владетеля, които позволяват бърза и лесна подмяна на портрета на императора при неговата смяна.
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни 2025 година.. Идеята на организаторите е фестивалът да се провежда всяка година и да дава възможност на публиката в Стара Загора да гледа подбрани спектакли с..
Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на Драматичния театър – Пловдив. Това е първата систематизирана история на българската драматургия, написана преди близо 100 години. Задълбочено проучване на драмата и драматичния дискурс у нас за..
Последното заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е пиесата на Алдо Николай "Любов до край". Този текст за първи път се превежда и поставя в България. Премиерата е на 30 април на камерна сцена . Сценичният вариант, постановката и музикалната картина са на режисьора Николай Ламбрев-Михайловски, а сценографията на Чайка..
Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актьора Марин Янев. Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
За първи път на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" ще се играе "Сън в лятна нощ" . Една от най-поставяните пиеси на Шекспир ще има премиера в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg