Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джендър – като пол, като род, като въпрос

Снимка: архив

Особеностите, значенията и обозначенията на понятието “джендър” са повод за дискусия в предаването “Гласът на времето”. Пъстрата, звучна и емоционнално заредена дума джендър обсъждат Светла Енчева, социолог, журналист, създател на сайта Джендърландия, юристът и философ Стоян Ставру, доктор по гражданско и семейно право, и Владислав Апостолов, журналист, кинокритик и коментатор.

В предаването е включено и интервю с историята на човешко същество, родено и записано като момиче, но живеещо като мъж – Пол Найденов.

Дебатът около думата "джендър" засяга социални, политически и общочовешки аспекти и търси отговор на въпроса “Как регулираме взаимоотношенията помежду ни, така че да се спазват Конституцията на страната и всеобща Декларация за правата на човека”.

Дискусия за: “Джендър като пол. Джендър като род. Джендър, като социалните роли на пола. Джендър като въпрос. Ето ви въпрос, скъпи слушатели – има ли друг пол освен мъжки и женски? Джендър, като политическа дъвка. Джендър като гейове, лесбийки и други. Джендър като трети пол. Джендър като нарицателно. Джендър, като обида, клеймо, стигма и етикет. Джендър, като една дума за всичките цветове на дъгата. Джендър, като компилация от всичко след плюса на понятието ЛГБТ+”.

Чуйте предаването от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33