Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единбургският фестивал протече скромно и редуцирано

Най-големият фестивал за култура във Великобритания се сви заради пандемията

Единбургският фестивал през 2019 година
Снимка: princesstreetsuites.com

Всяка година през месец август главната улица на Единбург в Шотландия, която се нарича „Принцес стрийт“, е осветена от пищни фойерверки, които се извисяват над огромния дворец, разположен в стария град точно над нея. Те продължават чак до полунощ, а множеството хора, дошли заради фестивала на сценичните изкуства там, се събират в близките пъбове и отпразнуват подобаващо неговото завършване.

Още от 1947 година насам Единбургският фестивал, в който вземат участие най-добрите артисти в областта на операта, класическата музика, театъра и танците, събира през последните 3 седмици на август хора от цяла Великобритания и от чужбина. Той е сред най-големите културни събития на кралството.

Заради Covid пандемията миналата година за първи път фестивалът се проведе онлайн. А тази година имаше събития на живо, но те бяха редуцирани и нямаше тази празничност, която се усеща обикновено. 

Проф. Дина Йорданова от Университета на Сейнт Андрюс в Шотландия разказва за фестивала в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05