Как задържането на цените по време на първите пандемични месеци на 2020 година се отразява върху днешното битие на българите?
Още в началото на лятото имаше прогнози за плавното повишаване на цените на стоките от първа необходимост, а прогнозите на Института за социални анализи към КНСБ бяха за още по-голямо нарастване.
Тогава не всички повярваха на тези анализи, но дойде есента и това се случи.
В момента сериозно се промениха цените дори на такива основни продукти като хляб и олио, при това при толкова добра реколта на пшеница, слънчоглед и други селскостопански култури.
Близо 17 месеца европейските и световните борси са задържали цените си заради епидемията Covid-19, но вече на световните търговски борси нещата не могат да останат с цени от 2019 година, каза за „Нашият ден“ заместник-директорът на Института за социални анализи г-жа Виолета Иванова. Това се отнася и за всички европейски държави, не само за България.
Справянето с цените в най-бедната държава в Европейския съюз е доста неизпълнима задача, поне за повечето граждани.
За никого вече не е тайна, че ни очаква доста трудна зима. А дали рязкото повишение на цените на основни хранителни продукти и на елементарните услуги на ток и отопление – дали това няма да доведе до хиперинфлация, според г-жа Иванова това няма да се случи.
Особено ако управляващите, които и да са те след изборите през ноември, се съгласят с разчетите на синдикатите за оформяне на минималната работна заплата в рамките на около 770 лева и за други социални мерки, коментира още г-жа Иванова.
Григор Сарийски: Българинът ще може да купува все по-малко
Чуйте Виолета Иванова в звуковия файл.
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Чуйте предаването от звуковия файл. Снимки – Мария Мира..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg