Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдеще в настоящето

Космическото бъдеще на човечеството започна

Снимка: Rawpixel

Колонизацията на Космоса е тема на безброй книги и филми. Но за да се случи заселването на друга планета, човекът ще трябва да се върне отново в пещерите и оттам да гради живота. Как би станало това, можем да разберем тук, на Земята. При изригванията си вулканите оставят т.нар. "лавови тръби" дълбоко в Земята и тъкмо условията в тези тръби ще ни дадат отговорът как ще заселим планети с тънка атмосфера и висока радиация.

Това може да звучи далечно и утопично, но космическите изследвания се комерсиализират. Компанията "Аксиом" работи по създаването на първата частна космическа станция. В началото на 2022 година тя ще изпрати първите частни астронавти на Международната космическа станция.

Сигурност сте чували за професията „ловец на таланти“, Саймън Дженър от "Аксиом" е „ловец на астронавти“ – той издирва хората, готови да летят в Космоса, и разбира се, ги подбира внимателно. Оказва се, че не е необходимо идеалният кандидат да е в „пращящо“ здраве и отлична форма.

Има далеч по-важни качества, за да не повторим грешките и греховете на човечеството от времето на Великите географски открития или Златната треска.

Саймън Дженър
Какви възможности дава комерсиализирането на космически изследвания и защо е важно – научете от разговора с Никола Кереков и Саймън Дженър.

Колкото до бъдещето на страната ни, някогашна космическа сила, чуйте разговора с Никола Кереков:

Събитието на Рацио Future Present е на 10 октомври в София Тех парк. Освен международните лектори ще се представят и  български научни предприемачи, които доказват, че науката създава успешни бизнеси. На специална сцена ще бъдат представени стартиращи компании, работещи в сферата на роботиката, здравната индустрия и космическите разработки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44

Учениците искат да учат, когато и учителите учат

След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..

публикувано на 06.05.25 в 10:01