На 25 септември 1879 г., стар стил, 8 октомври нов стил, се открива първият курс за подготовка на български стенографи. Този ден се смята за рождената дата на родния ни бързопис и за Ден на българската стенография.
За магията на стенографията разказва в “Нашият ден“ председателят на Националното сдружение на стенографите, машинописците и компютърните оператори Карамфил Матев.
По образование инженер, той превръща в своя професия увлечението си от юношеските години – бързописа. Още като ученик става републикански шампион и започва да припечелва като парламентарен стенограф. По-късно е ръководител на стенографското звено в Министерския съвет, дългогодишен стенограф в българския парламент. Рекордът му – 180 думи в минута, е увековечен с медал от Световно първенство по стенография
Карамфил Матев е главен герой в “Нашият ден“.
“Ще празнуваме заедно със Съюза на българските творци, защото сме решили в чест нашия празник да подпишем едно споразумение за сътрудничество, тъй като стенографията е културна ценности и потребност за човека.
Споразумението предвижда всички творчески изяви на този съюз да бъдат провеждани съвместно с нас и всички наши мероприятия да бъдат провеждани с културни деятели, за да придадем малко по-голяма тежест на нашия занаят, който все по-атакуем от обществените явления."
Общността на българските стенографи
"Към момента тя е сравнително малка, около 60-70 стенографи, основно от София, но имаме и колеги от Варна, Пловдив. Радваме се на широка подкрепа и от чуждестранни представители – от Словения. По време на пандемията осъществявахме видеоконферентна връзка.
След приемане на Търновската конституция нашето правителство веднага поставя задачата на тогавашния деятел Григор Начович, който задейства въпроса и чрез българи, които имат познати стенографи в Европа. И извикват Антон Безеншек, който през лятото на 1879 г. работи по въпроса и за три месеца създава. На 25 септември се открива първият курс по стар стил, затова от дълги години се чества този ден на 8 октомври."
Обучение и интерес към специалността
"Нещата с обучението не са добре. През 1992 г., след промените, беше закрит Държавният стенографски институт, който обединяваше нашите дейности – научни, издателски, преподавателски и т.н.
Доскоро стенография се изучаваше в Икономическия техникум, сега Национална финансова стопанска гимназия. В Търговския техникум и в Икономическия техникум във Варна, в Смолян, в Пловдив, но вече нещата затихнаха.
В момента попълваме нуждите с наши кадри, хора, които навремето са учили, след това са позабравили нещата и сега наново активизираме този процес."
Изчезваща професия – или?
"Значението на стенографията намалява в последно време. Затова от Сдружението провеждаме едни безплатен курс и нещата вървят закономерно.
Необходимо умение е, защото стенографът е човекът, отговорен за всичко. Той слага подпис за автентичността на това, което е направил."
Чуйте Карамфил Матев в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg