Конкурсът "Кмет на годината" е уникална инициатива, която стартира в България през 2013 г. Чрез нея след национално онлайн допитване всяка година се отличават най-добрите градоначалници у нас.
Надпреварата се организира от националната медия Kmeta.bg и безплатния вестник КМЕТА.bg – единствените медии, чието основно внимание е насочено към работата на всичките 265 общини, с над 120 000 служители.
Темата коментира в “Нашият ден“ Боян Томов, собственик на сайта КМЕТА.bg, организатор на Конкурса “Кмет на годината“.
“В днешния ден в 12.00 часа приключва националното допитване, онлайн гласуване, което ще излъчи тазгодишните победители на деветата поред церемония “Кмет на годината“ 2021.
На КМЕТА.bg може да се гласува за 261 общини по причината, че четири общини имаха извънредни избори през тази година. Могат да гласуват за техния град или за град, който са посетили и ги е впечатлил.
Имали сме такива примери през годините за наши читатели, които ни пишат – “Ние ще гласуваме, бяхме в този град, беше много красиво, подредено, чисто“. Всеки може да гласува така, както реши."
Оценка за успешно управление ли е изборът на гражданите
"Смятам, че всеки успех е продиктуван от това как работиш. Дали работиш със сърце и дали имаш желание нещата да се случват.
В моя екип винаги сме си говорили, че ако няма сърце и душа за всяко едно нещо, което правим – кампания или даден продукт, няма как да се получи. Много е важно един градоначалник да бъде близо до своите съграждани, да има богата информация, свързана с техните нужди и да може наистина да работи със сърце и да приоритизира проектите, които са нужни за неговия град."
С какво спечелиха победителите от изминалите години
"Смятам, че този конкурс дава възможност на българския градоначалник, на българския кмет, да се изяви чрез идеи, чрез проекти и чрез инициативи, които е правил през годината.
Идеята е чрез този конкурс да се говори повече за българските градове и какво се случва в тях. Сериозната тематика за децентрализацията минава всеки ден през българските медии и новини. Това е много важен въпрос за кметовете. Чрез тази платформа целим да може да се показват идеите и добрите практики на българските кметове."
Как се променя конкурсът през годините
"Първият “Кмет на годината“ беше част от едно Общо събрание на Сдружението на общините и тогава ние, като едни младежи, стартиращи тази годишна награда и кампания, наградихме няколко общини.
Тогава малките общини ни обвиниха, че ги забравяме, защото много голяма част от наградите взеха големите общини. Ние се поучихме от грешката, въведохме малка, средна и голяма община, даже се допитваме и до НСИ, за да бъдем много по-обективни.
От две години нямаме присъствена церемония, а само селекционна продукция. Но се надявам, че десетата годишнина, която ще е догодина – 2022 г. ще можем да направим събитието присъствието."
Местната власт
"Тя работи трудно, защото от 20-30 години се говори за децентрализация и повече възможности и решения, които да се вземат на местно ниво. Както и по-малка намеса на изпълнителната и централната власт и повече свободи за местната. Но имаме доказателства за общини – и в малка, и в средна, и в голяма община, че ако имаш желание, добър екип и идеи, можеш да реализираш много добри проекти."
Чуйте Боян Томов в звуковия файл.
Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..
Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..
Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..
Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници..
Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество..
Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg