Най-обичаният глас за незрящите и хората с увредено зрение, актрисата Гергана Стоянова, известна с озвучаването на десетки аудиокниги за незрящи, отправи поздравления в Международния ден на белия бастун:
"Поздравявам всички, които ни слушат в момента и отправям пожелание да слушаме и да виждаме по-често тези, които ползват белия бастун. Преди 17 години, през 2004 г. направихме програмата "Спийчлаб". Аз участвах като глас, записах текстовете, а екип от Института по информационни и комуникационни технологии към БАН, ръководени от доц. д-р Стоян Михов.
Сега правим нов вариант на тази програма, презаписваме отново, вкарваме още два гласа – Христина Ибришимова и Александър Воронов. Четем около 30 часа материал – 10 новини, 10 от Уикипедия и 10 часа художествена литература. Новото в тази програма е стремежът тя да звучи най-естествено. Преди 17 години се работеше на конкатенацията (слепване, смесване). А сега дълбоки невронни мрежи с изкуствен интелект се научават да звучат емоционално естествено... 21-ви век...
Опитваме се да направим живота на незрящите не просто по-лесен, а по-нормален и по-естествен. Когато слушат книги, четат новини, да не чувстват някаква разлика от начина, по който ние, зрящите, се изразяват.
В процеса на работа разбрах един много голям проблем. Всичко, което изтеглихме от интернет на произволен принцип, се оказа написано с грешки. Ама толкова много грешки... не просто неграмотно... новини, текстове от Уикипедия. Програмата, каквато и да е, не поправя автоматично грешките, чете всичко с грешките. И незрящите трябва да търсят надеждни източници.
Другият проблем, разбира се, е, че незрящите продължават да нямат достъп до много от местата, до които ние, зрящите, имаме достъп. Не са улеснени входовете, изходите, няма навсякъде тактилна настилка... Промяната настъпва бавно.
Поздравявам всички мои приятели, които носят бял бастун и виждат със сърцето си."
Чуйте повече от звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg