На 24 октомври се навършват 92 години от рождението на писателя Йордан Радичков. Произведенията му са преведени на 37 езика и са издадени в 50 страни по света. Номиниран е 2 пъти за Нобеловата награда за литература. Радичков е удостоен с много отличия в България и по света. Лауреат е на престижната международна италианска награда „Гринцане кавур“ за белетристика (1984) и с Кралския шведски орден „Полярна звезда“ (1988). За книгата си „Малки жабешки истории“ е вписан в Почетния списък „Ханс Кристиан Андерсен“ на Международния съвет на детската книга през 1996 г., има и още много международни и национални отличия. На писателя е наименуван Радичков връх на остров Ливингстън в Антарктика.
На 23 октомври в 11.30 часа в Заседателната зала на Община Берковица бяха връчени за втора поредна година наградите за най-добри нови сборници с разкази на името на големия писател Йордан Радичков. Церемонията по награждаването можете да видите тук
Специална награда „Дебют“ получи Емилия Милчева за сборника „Ела и ме спаси“. Емилия Милчева е журналист по професия. В двадесет разказа нейната книга представя един меланхоличен поглед към една съвременна България, пречупен през нейния опит и усещане. „Ела и ме спаси“ е спасението, което чакаме. От страхове, от неслучване, от илюзии.
Специална награда „Свирепо настроение“ получи Константин Петров със своите 11 разказа в „Кутия за спомени“. Книгата му хрумва в годината, в която губи майка си. Всеки един от нас има скрита някъде своя кутия за спомени, която откриваме сбогувайки се с някои вещи. Тези спомени ни помагат да оцелеем духовно и физически, да направим живота си по-поносим, по-търпим след загубата, за да продължим напред.
За „Шахматни етюди или 32 бели полета" Николай Петков получи втора награда.
Третата награда бе връчена на Албена Стамболова за сборника „Драки и къпини“. Албена Стамболова е българска писателка, преводач и преподавател. Нейният сборник от поезия в проза и рисунки се чете с изключителна лекота, чувстваш се близък до всички случващи се истории, изпитваш истинско удоволствие от завръщането назад към природата.
Големият победител във второто издание на НЛН „Йордан Радичков“ 2021 е Елена Алексиева за „Прекъсването на Самсара“, която не успя да присъства на награждаването. Тя получава финансова премия в размер на 1500 лв. и статуетка на скулптора Емил Попов.
Известният скулптор споделя, че за статуетката черпи вдъхновение от „Хора и свраки“ на Радичков. Смята яйцето за общ всеобхватен символ в творчеството на писателя, който свързваме с живота, новото начало и възраждането. Статуетката представлява документален колаж, превърнат в релеф, в който се виждат двустранно птици и сюжети от книгата.
От следващата седмица книгите ще обогатят фонда на Градската библиотека „Йордан Радичков“ в Берковица. Община Берковица благодари на всички автори за участието.
Писателят, член на журито и активен организатор на наградите на името на Йордан Радичков, Горан Атанасов, сподели в "Артефир", че има много талантливи български автори на разкази.
Чуете повече подробности от звуковия файл.
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg