Нова научнопопулярна книга открива поразителни прилики между имперския Рим и индустриалния Запад. "Защо се разпадат империите" от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Книгата е избрана от Financial Times за една от най-добрите книги на 2023 година.
Уважавани специалисти са и авторите. Питър Хедър е професор по история в Кралския колеж в Лондон, автор на изследвания, свързани с римска история, варварските нашествия в Европа и разпространението на християнството. Джон Рапли е преподавател в Кеймбридж, журналист и специалист по политикономия, който се фокусира върху приложните изследвания в областта на геополитиката, световната геополитическа политикономия и икономическата история.
Двамата учени правят интересен сравнителен анализ между възхода и упадъка на Римската империя и съдбата на Запада, чиято кулминация като политическо и икономическо развитие и доминация в света вече е преминала и се приближава към неминуем разпад – така се случва и с всички империи в историята на човечеството.
В рамките на 250 страници се проследяват добре подбрани и аргументирани примери и специфики за сходства между Античността и съвремието. След като са маркирани основните фактори, етапи и индикатори на развитието и разпадът на Римската империя в края на V век, авторите посочват и анализират сходствата им спрямо днешната западна цивилизация – като политическа, правна и идеологическа система.
"Защо се разпадат империите" е книга както за любители на историята, геополитиката, така и за политолози, за специалисти в областта на хуманитаристиката и широката публика. Изданието ни насърчава да потърсим поука в историята и ни дава надежда, че следващото поколение ще намери начин за нова и по-адекватна реорганизация на света.
Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с преводача на книгата Илия Илиев.
Снимка – Книгомания
На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия артист-концептуалист Поло Оконе, съпроводена от поредица от пърформанси, интерактивни лекции и други съвременни..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в 336 страници вдъхновяващите истории на своя главен герой – от дните му в хор "Бодра смяна“ и..
"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни метали и камъни в съвместна експозиция със своите ученици Ирена Ганчева, Анна Медарска, Ивелина..
Mултидисциплинарният артист Асен Янев излага свои творби под името SORRY__I apologise ("Съжалявам__Извинявам се"). Идеята за изложбата идва от зачестилите напоследък публични извинения. Авторът си задава въпрос дали това е мода, нов стил или тенденция в публичното пространство – там, където политици или популярни личности, почти като рефлекс,..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg