Либерализмът на 21 век или кой има правото да реши пренебрежима ли е свободата във време на „война” в името на здравето?
Темата коментира в “Нашият ден“ политологът Христо Анастасов.
“Нека да напомним, че ясното разбиране за права и свободи – изконни, кодифицирани – идва през трите революции – Френската, Американската и славната Английска революция, век преди това.
И в трите войни, особено в две от тях, понятието за свобода е двуглаво – свободата на личността е пряко обвързана със свободата и това, което Френската революция ще нарече суверенитет на нацията, на общността. Двете са неразривно свързани и както гарантират личната свобода, през правата и свободите, и целия кръг от ценности, без които представителната демокрация е невъзможна, този корпус от свободи е това, което ние живеем като свобода, но то отново е неразривно свързано с понятието за нацията като суверен.
Нацията като такава е суверен и това е достатъчно ясно изразено в Декларацията за правата на човека от Френската революция или в Декларацията за независимост на САЩ.
Поради същността на понятието ни за свобода – свободата е немислима, когато застрашаваш живота и свободата на другите, което означава автоматично, че правилата, осигуряващи правата и свободата на всички животоносители, е нещо, което се гарантира от някакъв правов ред и от това, което наричаме държава.
В този смисъл – да – свободата е условна, тя не може да бъде безусловна и границите на свободата са там, където започва свободата и правата на другите."
Свободата
"Схващането за свободата като абсолютен произвол и свободата да правиш каквото ти хрумва е изкушение. В Източна Европа обаче и особено в България свободата е комбинация от отхвърлянето на всякакви авторитети, от отхвърлянето на концепцията за общност като такава и от пълното пренебрежение на връзката между индивидите в едно социално тяло. Говорим за готовността за подчиняване на санитарните мерки, или за готовността да се ваксинираш, да приемеш за нужно нещо, което не е непременно твоя избор, а е нужно за предпазването на живота и спасението на тези около теб.
Ваксините
Ако сега във всички събития от 1990-а насам сме можели да се оправдаем с мизерията и с бедността си, сега с отказа да защитим себе си, ближните си и нацията си днес ние нямаме такова оправдание, защото сме част от най-привилегирования кръг – тези, които могат да си позволят да се защитят – Европейския съюз. Ние се отказваме да го правим, бракувайки средство за защита на човешкия живот, което е ваксината, в момент, в който в редица места по света хората се молят да имат такава защита. И това е грях, за мен, граничещ с престъпление."
Чуйте Христо Анастасов в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg