Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

| обновено на 22.11.24 в 12:22
4
Снимка: uni-sofia.bg

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство.

Ръкописът е изящно украсен със заставки и инициали и съдържа жития на светии, слова за празници, извадки от патерици и различни монашески четива. Сред тях се открояват житието на Алексий Човек Божий, както и произведения на именити автори като Василий Велики, Йоан Златоуст и Ефрем Сирин.

Това е поредното дарение от д-р Манов, който до момента е предоставил на Центъра "Проф. Иван Дуйчев" впечатляваща колекция от 26 славянски ръкописи и фрагменти, 2 латински ръкописа, 55 гръцки фрагменти, 7 старопечатни книги и 2 икони

Всички тези ценности са обособени в специален фонд, носещ името на дарителя. Подобни дарения д-р Манов прави и на други културни институции в България – архиви, музеи, читалища, библиотеки и православни храмове. Неговата безкористна дейност му спечели славата на съвременен народен будител.

В интервю за предаването "Нашият ден" д-р Румен Манов споделя своето виждане за дейността си и отношението към определението "съвременен будител".

"Това са приятни звуци за ухото, но никога не съм си задавал подобен въпрос и моята дейност не е с такава цел. Това е начин на живот, който ми носи удовлетворение. Аз съм любопитен човек, още от най-ранна възраст живея с историята, с времето, с миналото – с подвизите, героите, битките на царете, хайдутите и революционерите. Знаех, че ще се занимавам с изследователска дейност, с история, с археология", разказва той.

д-р Румен Манов

Д-р Манов подчертава, че дейността му е дълбоко лична и обогатяваща: "Всеки ден е различен – случки, събития, предмети, фотографии, истории, наследства. Това е начин да се отърсим от сегашното безвремие. Всички тези хора, които изваждам от тъмнината на времето, оживяват и доказват с делата си, че любовта към България не е празна дума."

Въпреки смисъла и значението на своята работа д-р Манов признава, че понякога се чувства като "самотник" в съвременния свят. "Изглеждаш като някакъв пеликан или наивен глупак, когато говориш за дарения и ръкописи във време, в което хората говорят за сметки и оцеляване. Но аз вярвам, че ще дойде друго време."

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БНР, uni-sofia.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44