Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерименталното лекарство срещу Covid-19 e във фаза три на проучването

Снимка: iStock/Getty Images

Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу Covid-19. Един от тях е доктор Иван Малкодански.

Анестезиологът работи в Плевенската гинекологична болница, която е най-големият център у нас за експериментално прилагане на лекарство срещу Covid -19.

Д-р Малкодански отговаря за проучването на лекарството. В мултинационалното проучване са включени най-малко 12 държави, сред които САЩ, Канада, Франция, Германия, Великобритания

Д-р Иван Малкодански

Повече за това разказа в “Нашият ден“ д-р Иван Малкодански:

“Настроен съм оптимистично, защото знам фазите на проучване на това лекарство. Доказано е, че то няма тежки странични ефекти. Също така от предишните фази то се е доказало като ефективно.

В момента на изпитване лекарството е във фаза три на проучването, което означава, че то е преминало строги изпитания, които са доказали неговата ефективност на клетъчно ниво. След това е преминало изпитания, в които се доказват неговата безопасност, отново на клетъчно ниво.

Чак тогава преминаваме към фаза три, която е масовата фаза, където вече се използва в множество държави, за да се види неговото действие върху цялата популация."

Действие

"Механизмът на действието на лекарството е свързан с унищожаването на един от ензимите, отговорни за образуването на мембраната на Covid вируса и по този начин вирусът става по-лесен за унищожаване от имунната система и се спира неговата по-нататъшна репликация."

Нежелани реакции

"За момента няма тежка нежелана реакция. Единствената реакция, която в момента наблюдаваме, е стомашен дискомфорт, но не можем да преценим дали това е свързано с лекарството, или със самия Делта вариант на вируса.  

Медикаментът се приема перорално, два пъти на ден за пет дни. Трябва да бъде в началните етапи на инфекцията.

Иска ми се след Нова година да бъде в аптечната мрежа, но реално не мога да направя такава прогноза."

Чуйте д-р Иван Малкодански в звуковия файл.


Снимки: www.svmarina.com,

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..

обновено на 09.01.25 в 13:26

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00