Български лекари участват в изготвянето на лекарство срещу Covid-19. Един от тях е доктор Иван Малкодански.
Анестезиологът работи в Плевенската гинекологична болница, която е най-големият център у нас за експериментално прилагане на лекарство срещу Covid -19.
Д-р Малкодански отговаря за проучването на лекарството. В мултинационалното проучване са включени най-малко 12 държави, сред които САЩ, Канада, Франция, Германия, Великобритания
Повече за това разказа в “Нашият ден“ д-р Иван Малкодански:
“Настроен съм оптимистично, защото знам фазите на проучване на това лекарство. Доказано е, че то няма тежки странични ефекти. Също така от предишните фази то се е доказало като ефективно.
В момента на изпитване лекарството е във фаза три на проучването, което означава, че то е преминало строги изпитания, които са доказали неговата ефективност на клетъчно ниво. След това е преминало изпитания, в които се доказват неговата безопасност, отново на клетъчно ниво.
Чак тогава преминаваме към фаза три, която е масовата фаза, където вече се използва в множество държави, за да се види неговото действие върху цялата популация."
Действие
"Механизмът на действието на лекарството е свързан с унищожаването на един от ензимите, отговорни за образуването на мембраната на Covid вируса и по този начин вирусът става по-лесен за унищожаване от имунната система и се спира неговата по-нататъшна репликация."
Нежелани реакции
"За момента няма тежка нежелана реакция. Единствената реакция, която в момента наблюдаваме, е стомашен дискомфорт, но не можем да преценим дали това е свързано с лекарството, или със самия Делта вариант на вируса.
Медикаментът се приема перорално, два пъти на ден за пет дни. Трябва да бъде в началните етапи на инфекцията.
Иска ми се след Нова година да бъде в аптечната мрежа, но реално не мога да направя такава прогноза."
Чуйте д-р Иван Малкодански в звуковия файл.
Снимки: www.svmarina.com,
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg