Като „съзерцателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек“ определя филма на Камен Калев „Февруари“ Кристофър Вурлиас от Variety. А Боряна Матеева пише в сп. „Кино“: „В този философско-психологически подход се открива мъдрост, а като добавим автобиографичния момент и съзерцателната нагласа, имаме бистро и чувствително кино.“
Около пет години екипът – режисьор и сценарист – Камен Калев, оператор – Иван Чертов, музика – Петър Дундаков, работят по филма, който тръгва от 5 ноември по кината у нас, след като влезе в официалната селекция на кинофестивала в Кан, а вече има разпространение във Франция и е много добре приет. Ето какво казва кинокритичката Катерина Ламбринова в сп. „Кино“: „Филмът бе селектиран в основната програма на фестивала в Кан през 2020, но потъна в зимата на недоволството на българската филмова среда. Още един пример за хроничната ѝ треска пред таланта. За да си набави успиващо, нездравословно успокоение, тя неистово се стреми към утвърждаване на посредствеността.“
Поетичният филмов разказ, в чиято основа е фигурата на дядото на Камен Калев, се различава от предишните му филми. „Февруари“ е решен в три части, които разкриват детството, зрелостта и старостта на героя. Малко реплики, бавно действие, запомнящи се кадри – това са само малка част от характеристиките на филма, за който режисьорът и сценарист Камен Калев казва в интервю: „За мен беше предизвикателство да направя филм с образ, който не се променя, който не излъчва много. И въпреки това да има нещо, което да накара зрителя да продължи да гледа.“ И зрителят наистина продължава да гледа. И филмът влиза в него и остава там.
Чуйте Камен Калев.
В редакция "Хумор и сатира" изкуствен интелект не вирее, всичките сме хора и затова сме и ЧОВЕЦИ, та помагаме, в което можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Рашко Младенов, Антон Радичев, Иван..
Спектакълът "Арт" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Постановката по една от най-известните пиеси на Ясмина Реза е на режисьора Живко Гущеров, който е работил по превода на Красимир Мирчев. Пиесата, писана през 1994 година, се играе с голям успех в целия свят и е отличена с едни от..
"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..
Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война? "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..
Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант. Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg