Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът е ловец, но и дивеч, откак свят светува

Охотники на привале (1871) – худ. Василий Перов

ЛОВЪТ е думата, която събира в студиото хора, далеч не само на пушката. Говорим и за лова на гласоподаватели, за лова на души (по Библията), за лова на смисъл, на образи и метафори. 

Професорът историк и траколог Иван Маразов разказва за лова като занятие на древните, научаваме защо глиганът е най-често ловуваното животно и как това се свързва с религията и космогонията на прадедите. 

Проф. Валери Стефанов пък говори за своята монография „Възхвала на лова“ и разказва кое свързва ловците, какво е ловното другарство и защо често големите писатели избират лова за хоби и отдушник. 

Художникът проф. Греди Асса съобщава как ловът на багри ще остане при истинските художници смисъл на творчеството – отвъд факта, че фотографията променя начина за възприемане на естетиката, както и начина на нейното сътворяване. 

Писателят и ловецът Николай Табаков разказва за приятелството си с творци и ловци като Йордан Радичков, говори за дружбата си с Николай Хайтов и други големи съзидатели. 

Колегата журналист и биолог Росен Мирчев пък осведомява за днешното състояние на ловния спорт в България, за бракониерството и грижата за дивеча от хората с пушките.

Та що е ловът – празно занятие на разглезени айляци и убийство на беззащитни животни, или идеща от древността човешка и природосъобразна култура на биологичния кръговрат? Тези въпроси се поставят в дискусията на предаването „Гласът на времето“ на 7 ноември.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53