Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът е ловец, но и дивеч, откак свят светува

Охотники на привале (1871) – худ. Василий Перов

ЛОВЪТ е думата, която събира в студиото хора, далеч не само на пушката. Говорим и за лова на гласоподаватели, за лова на души (по Библията), за лова на смисъл, на образи и метафори. 

Професорът историк и траколог Иван Маразов разказва за лова като занятие на древните, научаваме защо глиганът е най-често ловуваното животно и как това се свързва с религията и космогонията на прадедите. 

Проф. Валери Стефанов пък говори за своята монография „Възхвала на лова“ и разказва кое свързва ловците, какво е ловното другарство и защо често големите писатели избират лова за хоби и отдушник. 

Художникът проф. Греди Асса съобщава как ловът на багри ще остане при истинските художници смисъл на творчеството – отвъд факта, че фотографията променя начина за възприемане на естетиката, както и начина на нейното сътворяване. 

Писателят и ловецът Николай Табаков разказва за приятелството си с творци и ловци като Йордан Радичков, говори за дружбата си с Николай Хайтов и други големи съзидатели. 

Колегата журналист и биолог Росен Мирчев пък осведомява за днешното състояние на ловния спорт в България, за бракониерството и грижата за дивеча от хората с пушките.

Та що е ловът – празно занятие на разглезени айляци и убийство на беззащитни животни, или идеща от древността човешка и природосъобразна култура на биологичния кръговрат? Тези въпроси се поставят в дискусията на предаването „Гласът на времето“ на 7 ноември.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Христова, Лора Ненковска, Ива Колева, Силвия Чолева

Денят на буквите и хората, които всеки ден работят с тях

Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..

обновено на 24.05.25 в 17:57

Мислим ли какво мислим?

"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..

публикувано на 24.05.25 в 13:05

Честит 24 май!

Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с директни включвания и репортажи от:  Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София..

публикувано на 24.05.25 в 11:38

Стефан Чурчулиев – носител на националната награда за рисунка на СБХ

Съюзът на българските художници възобнови след близо десетгодишно отсъствие Националната изложба "Рисунка и малка пластика". Традиционната експозиция представя търсенията на съвременните художници от различни поколения в областта на рисунката и малката пластика. Мащабният преглед успя и тази година да предизвика интереса на зрителите към тези по-интимни..

публикувано на 24.05.25 в 09:35
Сергей Трайков

В училищата място има само за религията на разума

В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..

публикувано на 23.05.25 в 16:50