Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо снабдяването с дърва за огрев е проблем през тази година

| обновено на 09.11.21 в 10:08
Автор:
Снимка: Ани Петрова

Защо през тази есен дървата за огрев, въпреки поскъпването им, се оказват лукс и хората от малките населени места все още не могат да се снабдят? Как може да бъде спряна незаконната и безконтролна сеч на горите, без това да лишава домакинствата от дърва за отопление?

Според проверка на вестник “Борба“, който излиза във Велико Търново, в региона има голям проблем със снабдяването с дърва. Според анкетирани търговци фабриките са вдигнали много цената. Те смятат, че дървесината отива при големите дървопреработвателни фирми и това води до недостиг, а това на свой ред и до повишаване на цените.

Какво е положението в Държавното горско стопанство “Петрич“?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Костадин Касапов, директор на ДГС “Петрич“.

“ДГС “Петрич“ има готовност още от средата на август месец с осигуряване на дърва за местното население, но самото търсене започна в началото на септември, когато започнаха да падат температурите.

За тази година от горското стопанство са предвидени по финансов план дърва за огрев за местно население около 3633 кубика. Към днешна дата са раздадени около 1600 кубика дърва за огрев. Това са около 261 домакинства.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Елена Величкова, началник отдел “Държавни горски предприятия“ в Дирекция “Търговски дружества и държавни предприятия“ на МЗХГ.

“Основната причина за затрудняването с дърва за огрев е повишаването на цените на останалите енергийни източници. 

Много от домакинствата, които бяха преминали към по-модерни и по-чисти начини за отопление се върнаха тази година обратно към отопление с дърва. Същото се наблюдава и в домакинства, които са се отоплявали с електричество и газ.
Но точно тази година, която е изборна, е създадена организация, която работи добре. В момента условията са подходящи и има ритмичност на доставките на дърва, които се изпълняват от държавните ловни горски стопанства, структури на държавните горски предприятия.

В отговор на повишеното търсене е завишено и предлагането. Увеличените количества за тази година се увеличават непрекъснато. В определени стопанства те вече са надвишили определените по годишните финансови планове. При повишено търсене ще бъдат задоволени нуждите.

Има и едно слабо място в цялата верига на доставка и това е капацитетът на дърводобивните фирми, който не може да бъде увеличен рязко за един месец.“

Мерки срещу безконтролната сеч

"Бяха предоставени допълнителни публични данни за последните няколко години за добиваните количества дървесина, както от държавните гори, така и от всички гори на страната. Тази информация е публична. Чрез политика на публичност се осветляват всички дейности, които се извършват в горите. В момента на страниците на държавните предприятия е публикувана информация за цени, на които се продават дървата за горене и определените количества за тази година. Подобрява се и административната реакция при подаването на сигнал за нарушение.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Чуйте какви са проблемите със снабдяването с дърва за огрев на гражданите от Враца и кой е най-евтиният вариант за отопление от репортажа на Ива Антонова в звуковия файл. 

Снимки: БНР, СИДП, Кирил Фалин, Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21