Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо снабдяването с дърва за огрев е проблем през тази година

| обновено на 09.11.21 в 10:08
Автор:
Снимка: Ани Петрова

Защо през тази есен дървата за огрев, въпреки поскъпването им, се оказват лукс и хората от малките населени места все още не могат да се снабдят? Как може да бъде спряна незаконната и безконтролна сеч на горите, без това да лишава домакинствата от дърва за отопление?

Според проверка на вестник “Борба“, който излиза във Велико Търново, в региона има голям проблем със снабдяването с дърва. Според анкетирани търговци фабриките са вдигнали много цената. Те смятат, че дървесината отива при големите дървопреработвателни фирми и това води до недостиг, а това на свой ред и до повишаване на цените.

Какво е положението в Държавното горско стопанство “Петрич“?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Костадин Касапов, директор на ДГС “Петрич“.

“ДГС “Петрич“ има готовност още от средата на август месец с осигуряване на дърва за местното население, но самото търсене започна в началото на септември, когато започнаха да падат температурите.

За тази година от горското стопанство са предвидени по финансов план дърва за огрев за местно население около 3633 кубика. Към днешна дата са раздадени около 1600 кубика дърва за огрев. Това са около 261 домакинства.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Елена Величкова, началник отдел “Държавни горски предприятия“ в Дирекция “Търговски дружества и държавни предприятия“ на МЗХГ.

“Основната причина за затрудняването с дърва за огрев е повишаването на цените на останалите енергийни източници. 

Много от домакинствата, които бяха преминали към по-модерни и по-чисти начини за отопление се върнаха тази година обратно към отопление с дърва. Същото се наблюдава и в домакинства, които са се отоплявали с електричество и газ.
Но точно тази година, която е изборна, е създадена организация, която работи добре. В момента условията са подходящи и има ритмичност на доставките на дърва, които се изпълняват от държавните ловни горски стопанства, структури на държавните горски предприятия.

В отговор на повишеното търсене е завишено и предлагането. Увеличените количества за тази година се увеличават непрекъснато. В определени стопанства те вече са надвишили определените по годишните финансови планове. При повишено търсене ще бъдат задоволени нуждите.

Има и едно слабо място в цялата верига на доставка и това е капацитетът на дърводобивните фирми, който не може да бъде увеличен рязко за един месец.“

Мерки срещу безконтролната сеч

"Бяха предоставени допълнителни публични данни за последните няколко години за добиваните количества дървесина, както от държавните гори, така и от всички гори на страната. Тази информация е публична. Чрез политика на публичност се осветляват всички дейности, които се извършват в горите. В момента на страниците на държавните предприятия е публикувана информация за цени, на които се продават дървата за горене и определените количества за тази година. Подобрява се и административната реакция при подаването на сигнал за нарушение.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


Чуйте какви са проблемите със снабдяването с дърва за огрев на гражданите от Враца и кой е най-евтиният вариант за отопление от репортажа на Ива Антонова в звуковия файл. 

Снимки: БНР, СИДП, Кирил Фалин, Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37