Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11-о издание на българските IT "Оскари"

Снимка: bait-awards.bg

През месец ноември стартира новото издание на наградите БАИТ или т.нар. “Българските IT “Оскари““. За 11-а поредна година БАИТ ще отличи проектите, допринесли за развитието на информационните и комуникационните технологии през годината. От 1 ноември, започна регистрацията за участие в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2021 г.

През 2004 г. БАИТ учредява престижната годишна награда „За значим принос в развитието на информационните и комуникационните технологии”, която се връчва тържествено на откриването на BAIT EXPO. Последното връчване на наградата е през 2008 г.

През 2006 г. се учредява наградата за журналистически принос за развитие на информационните и комуникационни технологии в България. Също се е връчвала на официална церемония в рамките на БАИТ Експо. Учредява се с цел да удостоят с признание журналистите, които спомагат за популяризирането и решаването на задачите, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии. Също така и да се поощрят усилията на журналисти, показали висок професионализъм, обективност, гражданска доблест и смелост при отразяване на проблематиката.

През 2011 г. УС на БАИТ взе решение да възобнови връчването на наградите, но в променен формат, съобразно целите и задачите на асоциацията и променената обществено икономическа обстановка. Броят на категориите се увеличиха значително. Освен досегашните две, се добавиха още: Образователна награда, Студентска награда, Публична администрация, Бизнес иновативност, Корпоративна и социална отговорност, STARTUP компания на годината, E-business и Мобилни решения.

Чрез увеличаване броя на категориите се цели да се отдаде дължимото на всички личности, институции и компании, които със своя професионализъм, иновативност и активна гражданска позиция са дали своя принос през годината за развитието на информационните и комуникационни технологии.

Какво ново можем да очакваме в изданието им тази година, на което БНР е медиен партньор? Как те ще допринесат за позиционирането на България като IT хъб в Югоизточна Европа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Весела Калъчева, изпълнителен директор на Българската асоциация за информационни технологии.

“През последните десет години сме разгледали над 890 кандидатури и проекти, връчили сме 202 награди, сред които 77 на ученици и студенти, на стартъп компании – 11, на технологични компании – 11, на журналисти – 18, на публичната администрация – 17, на образователни институции – 8, на личности със специален принос -13."

Защо е стартиран проектът на БАИТ

"Винаги информационните технологии са и продължават да бъдат водещи, но преди около десет години установихме, че хората гледа на IT специалистите като на едни странни хора, говорещи си на един странен, непознат език. Не ни разбират, но същевременно имат голяма нужда от нас в ежедневната си бизнес работа."

Чуйте кой е на-младият участник на наградите на БАИТ от звуковия файл, както и повече за наградените проекти през годините.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30