Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11-о издание на българските IT "Оскари"

Снимка: bait-awards.bg

През месец ноември стартира новото издание на наградите БАИТ или т.нар. “Българските IT “Оскари““. За 11-а поредна година БАИТ ще отличи проектите, допринесли за развитието на информационните и комуникационните технологии през годината. От 1 ноември, започна регистрацията за участие в конкурса „Наградите на БАИТ” за 2021 г.

През 2004 г. БАИТ учредява престижната годишна награда „За значим принос в развитието на информационните и комуникационните технологии”, която се връчва тържествено на откриването на BAIT EXPO. Последното връчване на наградата е през 2008 г.

През 2006 г. се учредява наградата за журналистически принос за развитие на информационните и комуникационни технологии в България. Също се е връчвала на официална церемония в рамките на БАИТ Експо. Учредява се с цел да удостоят с признание журналистите, които спомагат за популяризирането и решаването на задачите, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии. Също така и да се поощрят усилията на журналисти, показали висок професионализъм, обективност, гражданска доблест и смелост при отразяване на проблематиката.

През 2011 г. УС на БАИТ взе решение да възобнови връчването на наградите, но в променен формат, съобразно целите и задачите на асоциацията и променената обществено икономическа обстановка. Броят на категориите се увеличиха значително. Освен досегашните две, се добавиха още: Образователна награда, Студентска награда, Публична администрация, Бизнес иновативност, Корпоративна и социална отговорност, STARTUP компания на годината, E-business и Мобилни решения.

Чрез увеличаване броя на категориите се цели да се отдаде дължимото на всички личности, институции и компании, които със своя професионализъм, иновативност и активна гражданска позиция са дали своя принос през годината за развитието на информационните и комуникационни технологии.

Какво ново можем да очакваме в изданието им тази година, на което БНР е медиен партньор? Как те ще допринесат за позиционирането на България като IT хъб в Югоизточна Европа?

Темата коментира в “Нашият ден“ Весела Калъчева, изпълнителен директор на Българската асоциация за информационни технологии.

“През последните десет години сме разгледали над 890 кандидатури и проекти, връчили сме 202 награди, сред които 77 на ученици и студенти, на стартъп компании – 11, на технологични компании – 11, на журналисти – 18, на публичната администрация – 17, на образователни институции – 8, на личности със специален принос -13."

Защо е стартиран проектът на БАИТ

"Винаги информационните технологии са и продължават да бъдат водещи, но преди около десет години установихме, че хората гледа на IT специалистите като на едни странни хора, говорещи си на един странен, непознат език. Не ни разбират, но същевременно имат голяма нужда от нас в ежедневната си бизнес работа."

Чуйте кой е на-младият участник на наградите на БАИТ от звуковия файл, както и повече за наградените проекти през годините.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53