“За първи път от 1990 г. съвсем съзнателно не гласувах. “ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика.
До последно бях решил да гласувам. Конкретният повод, заради който не гласувах, беше един пост на Елисавета Белобрадова, която тръгна да възвеличава Луканов и Хайтов и техните истории в началото на прехода. Това мина всички червени линии, но това е поводът. Причината е доста по-дълбока.
Злото вече е известно. Злото има име – и партийно, и дори някъде персонално, но това, което идва, виждам го от доста време, е не само неясно, но в частта му на “Демократична България“ е и опит да се повтарят старите грешки. Имам предвид лидерските щения и това, че ДБ така и не стана обща политическа коалиция, която да работи общо и да постига цели. Виждам как се трупат грешки под булото на празни оправдания.
ПП
Също така е неясен и другият политически субект, който взриви изборите, там виждам другия риск. В момента мога да кажа, че и Кирил Петков, и Асен Василев, с които имах възможност по различен повод да работя, че в момента носят риска на възторжените аматьори в политиката.
Те са в много голям риск от кой ли не от българските играчи, стари тарикати, да им подпъхват и хора, и решения. Много бързо трябва да осъзнаят този риск, ако искат да напредват.
По-голямото зло
Корупцията е огромна и институциите не работят, но това неработене не е само заради корупция и политически страх, каквито има, но и заради това, че ни управляват неуки хора.
Тези, които искат да променят нещата в управлението, не трябва да мислят само за съдебна реформа и как ще се пребори корупцията. Тези, които поемат, ако поемат управлението след тези избори, защото има риск напролет пак да има избори, ще трябва да започнат почти отначало.
Чуйте Петко Ковачев в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..
На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg