Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 8-14 ноември

„За главата“, 2015 - Венцислав Занков
Снимка: veg.sghg.bg

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 14 ноември.

„Вътрешно горене“ е мотото на 11-ото издание на фестивала за свободен театър ACT. Официалното откриване на фестивала се състоя на 10 ноември на Сцена Дерида с късометражния танцов филм „Вик!” на родената в Белград Катина Дишков, която от 14 години работи у нас в сферата на съвременния танц, видео танца и алтернативното образование. Фестивалната програма ще продължи до 7 декември, а зрителите ще могат да гледат пет чуждестранни представления на знакови театрални и танцови компании от Германия, Франция, Испания, Израел и Австрия.

За първи път в историята на фестивала, 10-те български представления са селектирани от самата независима сцена чрез вътрешно гласуване. За театралната и танцова общност е предвиден образователно-дискусионен модул – серия от уъркшопи и майсторски класове с всички гостуващи артисти от Европа и техните български колеги, конференция и кръгла маса. Някои от заглавията, които може да видите в следващите няколко дни – на 14 ноември в Сити Марк Арт Център от 19.30 ч. ще се играе „Машините са кучки”, по идея на Иво Стаменов и текст на Здрава Каменова и Гергана Димитрова.

На 15 ноември на  Сцена Дерида може не само да гледате театър, но и да участвате в него. От 19.30 ч. влезте в „Караоке нощ”, една продукция на Паник Бутон Театър с режисьор Нейтън Купър и консултант режисьор Василена Радева. На следващия ден, 16 ноември отново на Сцена Дерида ще видите „Ритуали на душата” – спектакъл на танцова компания „Дюн” по идея и хореографска концепция на Петя Стойкова. Още за фестивала за свободен театър ACT слушателите научиха от Стефан Прохоров в „Артефир“ в понеделник.

В галерия „Васка Емануилова“ до 5 декември в изложбата на Венцислав Занков „В&В Епикризи“ неговите творби си дават среща с постоянната експозиция от скулптури на Васка Емануилова. Разликите между тях не са само исторически – между традиционното и съвременното изкуство, между миналия и настоящия век, между подчертано женското и категорично мъжкото начало, но те са разлики в цялостното възприемане на света и на човека като част от него. Включени са скулптури и картини на Занков, създадени в периода 2011-2016 г., които преди това са показвани в рамките на самостоятелни изложби.

На български излезе мемоарната книга на Надя Мурад „Последното момиче“. Младата язидка в 2014 година попада в плен на бойци от Ислямска държава. Жестокостите, които преживява не я пречупват. Тя успява да избяга и да разкаже пред света за геноцида на „Ислямска държава“ срещу язидите. През 2018 г. печели Нобелова награда за мир. Получава и награда за човешки права „Вацлав Хавел“, и награда за свобода на мисълта „Сахаров“. В книгата си „Последното момиче“, Надя Мурад описва ужаса, болката и неизлечимите белези на войната и силата да ги надмогне, за да разкаже на света за тях. Целта й днес е да бъде последното момиче на света с подобна съдба.

Нуждата от нови и задълбочени културни медии стана тема в „Артефир“ в сряда. В предаването гостува журналистката Искра Ангелова, която познавате главно от телевизионния екран – като водеща на предаването „Нощни птици“. Ангелова представи новата онлайн медия Кълчър уан, която се появява във време, когато една след друга изчезват по-старите медии с дълбочина и влияние в тази сфера.

„Ние не наследяваме земята от нашите деди, а я вземаме назаем от нашите деца“, гласи една индианска поговорка. Тази вечер в зала България ще бъде представен проектът Петте елемента и човекът на независимия струнен оркестър „Drop Down Community“. Началото на проекта е поставено през пролетта на 2020 година, когато оркестърът решава да инициира създаването на цикъл от пет изцяло нови музикални произведения, придружени с въздействащи видеоклипове, посветени на каузата да опазим планетата. В предаването „Метроном“ в четвъртък гостуваха ръководителят на проекта Петя Цветанова и режисьорът Васил Къркеланов, за да разкажат за двете части на проекта – звука и образа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25